Idag har varit en högst ombytlig dag!
Den började med energi och glädje över Bublés fantastiska ”Beautiful Day” som löjligt glatt strömmade ut ur Pioneerförstärkarens massiva högtalare och in i mitt öra där tonerna fick stor resonans och mjukt men piggt flöt vidare upp i hjärnan där de vackert förenades med de härliga synintrycken från en strålande sol och blå himmel. Endorfinerna sprutade och jag unnade mig ett litet dansnummer, helt utan åskådare!
Sedan dök det plötsligt upp lite mörka moln på livshimlen.
För första gången på länge blev jag tvärförbannad, den här gången över vuxna människor som inte verkar ha så mycket vett.
Ibland tänker jag att det vore oerhört bra om det fanns ett obligatoriskt föräldrakörkort före barnanskaffning.
Jag har inte finslipat idén precis, så jag vet inte hur det skulle se ut i praktiken men bra vore det.
Antingen det eller tvångssterilisering!
Okej, kanske inte riktigt men i förmiddags när jag var arg hade jag nog röstat igenom ett sådant förslag.
Om någon gett mig makten att göra det, vilket naturligtvis aldrig hade hänt eftersom jag trots min IQ och klokhet (långt över fiskpinnenivå!) kanske inte alltid är så bra på att kontrollera mig när jag är ”i affekt” som det så vackert heter. Den primära affekten som vi pratar om är ilska. Det hade blivit en del underliga beslut när jag hade varit arg, kan jag känna. Precis som det har blivit lite udda handlingar genom åren. Innan. Inte nu. Eller…ja.
Lite Anger Management vore kanske på sin plats, tänker du kanske? Oh well.
Det hade kanske behövts men jag brukar vara bra på att kontrollera mig. Nu för tiden.
Annat var det när jag var mindre. I många år levde jag fortfarande i illusionen att jag var och alltid hade varit ett väldigt snällt och lydigt barn. Ett önskebarn, rentav! En så´n där liten lillgammal ängel som alltid är artig och trevlig mot allt och alla. Som finner sig, är duktig och passar in. Jag trodde faktiskt det! Min äldste storebror Stefan var nog den första som spräckte den fina barndomsdrömmen och som stack hål på min livsuppfattning just vad det gällde det där med att uppföra sig. Han berättade en liten anekdot om en uppkäftig och bortskämd snorunge med fötterna på matbordet och en rätt nonchalant attityd mot mina kära föräldrar. En anekdot som jag faktiskt kom ihåg, men först när han berättade. Och efter det började små indikationer på att det där med uppförandet kanske inte var så perfekt alls….? Åtminstone inte när jag var ensam, på hemmaplan.
Som tur är har jag nästan alltid haft vett att uppföra mig bland folk.
Nästan jämt.
Förutom möjligen när jag högljutt idiotförklarade min alltför snälla mamma i en taxfreeaffär på Kanarieöarna vid 11 eller 12 års ålder, så till den milda grad att en svensk gammal tant läxade upp mig på plats. Jävlars, vad pinsamt! Ja, mitt uppförande kanske också brast lite grann när jag i ren aggression kastade skärbrädor genom köket när jag kom hem efter skolan och min mamma (växeltelefonist) inte kunde strunta i Ericssons kunders chefssamtal utan skulle lyssna på MIG MIG MIG, annars jävlar blev det ett hål i innerdörren minsann! Omgiven av ett svettigt orosmoln av ångestfylld panik lagade jag med skakiga händer hålet i dörren med bomullstussar och tejp (!?) förresten, i tron om att ingen skulle upptäcka det. Silvertejpen var slut. Naturligtvis upptäcktes den besynnerliga lagningen men jag blånekade. Oskyldig och snäll. Kom undan med det.
En vecka senare blev det ett hål i vår vita TV-möbel. Och ett hål på min tå! Ett märkligt sammanträffande kan man tycka. Jag som var så snäll? 🙂
Spräckta dörrhandtag i grå plast gjorde min pappa riktigt sur, men värst var det nog när dörrkarmarna på mitt rum lossnade av allt smällande i dörren. Eller när ännu en telefonlur på den gråa snurrskivetelfonen i köket mystiskt hade spräckts efter att Någon för femtielfte gången kastat på luren med sådan kraft att telefonen ljöd av en klar och kall ödesdiger ton som alltför sakta klingade av.
Det hände många oförklariga saker i vårt hus minsann.
Saker gick sönder när jag var ensam.
Utan publik.
Utan någon bubbelgumsfin Bublé som fick mig att dansa.
Det var bara jag och Raseriet då.
Ett starkt minne av ilska som utvecklats till raseri och därefter konverterats till ångest lika svart och tung som tjära var när jag skulle badda ansiktet med kastanjevatten en skolmorgon, sen som alltid, och uppenbarligen inte tillräckligt brun trots att jag övertalat mina snälla föräldrar att hyra en solariehimmel som jag kunde pressa gratis under någon timme om dagen. Innan hade nästan alla MINA pengar gått åt till att sola solarium på Bråhögsbadet i Staffanstorp, eller på solariehörnan i källaren vid Bråhögstorget. Och så kunde jag ju inte ha det! Det förstår ju vem som helst.
Kastanjevattnet, ja. För er som inte vet vad det är, så var det brunfärgande ansiktsvatten med kastanjeextrakt, eller åtminstone nå´t E-nummer som kan härledas till att lika något som skulle kunna tolkas att vara kastanjerelaterat. Typ. ”Brun utan sol med omedelbar effekt.” Det var väldigt viktigt att ha, för i slutet av 80- och början av 90-talet – pudelpermanentens och
solariebrännans heta era – var det ju A och O att kunna bättra på brunheten. Man ville ju vara snygg! Och snygg var lika med brun. Det lyckades jag dåligt med, den där morgonen i åttan, när jag återigen var sen till NOn (naturkunskapen) med vår udda, rödhåriga läraren Tomas Koch på Hagalidskolan. Tomas, som jag alltid var snäll mot, när jag väl var där, Alltid var jag vänlig, utom när jag roade mig med att skjuta suddin och gummiband från tryggt avstånd absolut längst bak i klassrummet, för att sedan skylla på klasskompisen Mats Preving eller någon annan stackare under tiden jag tittade med sorgsna hundögon på den förargade läraren som alltid hade jeansen alldeles för högt uppdragna i midjan. Hur kunde han bara tro att lilla jag skulle göra något sån’t…? Nä, det förstås, inte var det jag, det insåg han ju fort. För jag var ju snäll och trevlig jämt. En duktig flicka.
(Mohahahaha….! Trodde han ja.)
Tillbaka till morgonen, spegeln, stressen och det bruna fejset som behövde mörkas lite till. Jag stod där länge och baddade och baddade med kastanjevatten. Omsorgsfullt men stressat på en och samma gång. Man ville ju ha en jämn och naturlig ton, liksom. Då gick det ju inte att slabba utan små duttar skulle det vara. Oändligt många små duttar, kanske lite för många på samma ställe? Fläckigt. Skit! Baddade. Ojämnt! Baddade. Spillde lite som rann ner på halsen. Det blev en rand?! VA FAN!!! Badda halsen. Spillde lite på den kritvita halvpolotröjan. JÄVLAR! Nu måste jag ju byta tröja också. Sabba den stelsprayade pudelpermanentfrisyren!!
Vad varmt det blev i badrummet och vad snabbt min puls började slå!!
Och ensam hemma var jag också.
Ingen att skrika åt och avreagera sig på.
Ingen som kunde försöka att på snäll men förmanande mammamanér förmå mig att göra vad jag egentligen skulle göra:
G å t i l l s k o l a n !
F A N!
Ett fläckigt, rätt ofräscht superbrunt ansikte med blossande kinder och arga svartmålade ögon stirrade plötsligt på mig från spegeln och jag kunde nästan höra min egen röst förbannat förmana mig själv. Man kan nog säga att min inre Moder vaknade och en tyst dialog med mig själv tog fart.
– Men är du dum i hela huv’et! Skynda dig! Du är sen!
– Aldrig i livet! Vad tror du, ska jag se ut SÅ HÄR?!
– Ja, du får väl skylla dig själv? Du börjar om tio minuter!
– Jag tänker INTE gå till skolan så här, heller DÖR JAG!
– Dör? Sannolikt inte. På med korken och iväg.
– NEJNEJNEJ! Aldrig!
Provocerat och med stegrande ilska som kokar i kroppen bryter jag blicken och fortsätter obstinat dutta med den kastanjevattensindränkta bomullstussen.
Det blir fortfarande fel! Åååååå!!!
– Alltså. Hur tänkte du liksom? fortsätter den inre rösten både irriterande ansvarsfullt och anklagande på en och samma gång.
Den ger sig inte!
– Du ser ju helt smutsig ut!
– Men håll KÄFTEN! Det är väl fan inte MITT fel!?
Det är ju det jävla KASTANJEVATTNETS FEL!
Resten går med blixtens fart. Irritationen, frustrationen och ilskan får oanade krafter när det inte alls går som jag vill samtidigt som stressen över att återigen vara sen till skolan pockar på och pulsen slår som på ett gammalt ånglokomotiv som skenar iväg. Omöjligt att stoppa. Inne i mitt bröst står eldaren och skickar in kolet i eldstaden, alltför effektivt. Jag lyckas inte hålla inne trycket som uppstår utan plötsligt tjuter ångvisslan och släpper ut det inferno som härjar därinne!
GAAAAH!!! vrålar jag högt och ljudligt i min ensamhet där jag står i badrummet med takfönsterkupol där man kan se förmiddagssolen, vilket i sig avslöjar att jag sannolikt är mer än tio minuter sen. Igen! SENSENSEN och FULFULFUL!
Plastflaskan med mörkbrunt kastanjevatten åker i golvet med ansenlig kraft, tufft uppbackad av säkert hundra G-krafter och många Newtonmeter och allt vad mina klasskompisar i 8B3 nu lärde sig den där morgonen när jag återigen missade NO-lektionen. Plötsligt går allt i extrem slow motion, lite som i Baywatch när C.J: alla dåtidens tonårspojkars våta dröm, den brunbrända heta Pamela Anderson graciöst springer på lätta fjät i sin läckra och sanslöst högt skurna röda badvaktsbaddräkt över sanddynerna i Kalifornien under tiden hennes enorma b…oj skumpar mjukt vid varje nedslag.
Och hon har min själ aldrig några kastanjevattenfläckiga kinder!!
Jag följer flaskan på sin väg från min hand, ner mot golvet och jag inser på en bråkdel av en sekund vad som håller på att hända. Men det är försent. Flaskan slår i golvet. Den spricker. DEN SPRICKER?! Tiden står still medan miljoner små droppar formidabligen sprängs ut över en dryg kvadratmeter, mitt framför mina fötter. Och om kastanjevatten färgar huden i ansiktet omedelbart kan ni ju tänka er vad den gör med ljusblå 60-talsplastmatta i ett vanligtvis så pedantstädat badrum. Mammas manglade ljusbeigea handdukar. En vit mjukplastbeklädd våg inköpt på OBS! i Burlöv. En kritvit halvpolotröja som är både snygg och sjukt inne. Eller var snygg, menar jag. Precis som golvet, handdukarna och den vadderade vågen.
En halvtimme-timme senare har ångesten lagt sig lite, under tiden jag försökt städa upp efter mitt tappade tålamod, och jag kunde gå till skolan och fortsätta skämmas, när jag visade upp mitt smutsfläckiga ansikte, illa dolt under en kaka av brunkräm och puder.
Hittade jag det någonsin? Tålamodet, alltså.
Jo, absolut. Under många år när jag försökte vara vuxen tänkte jag att det var fel att vara arg. Fel att visa ilska. För jag fattade ju att det var fel att slå sönder telefoner för att mamma inte kunde lyssna på mitt babblande i evigheter när hon jobbade. Jag fattade också att det var fel att sparka in träribborna runt TV-apparater för att bildröret inte vaknade fort nog, Att det var fel att ha sönder ett otal plastiga dörrhandtag, att det var fel att slå bulor i videoapparater när magnetbandet på favorit-VCR-kassetten med MTV-inspelningar och aerobicsvideos trasslat sig och fastnat, Jag insåg också att det var fel att kasta flaskor med kastanjevatten i badrummet, fast kanske mest för att det var så jävla drygt att städa upp det, och dessutom behöva hitta på en rimlig lögn till varför halva badrummet och dess interiör för alltid hade blivit prickigt i någon brun märklig kastanjefärgad nyans. Det var nog i den vevan jag valde att glömma bort hur ilskan kunde ta över och få mig att agera i rent raseri. Det var nog då jag valde att minnas mig själv som snäll och from. Ända tills jag sakteliga insåg att det var en väldigt modifierad sanning. En osann sanning, rentav.
Nu för tiden, efter många års processande, vet jag att det inte alls är fel att vara arg.
Jag råkar bara inte vara en så´n värst arg person.
Jag har stort tålamod, det är sällan något retar upp mig.
Jag är nöjd med det mesta, förutom när jag är hungrig, har ont eller tycker att någon blir väldigt orättvist behandlad.
Då hamnar jag plötsligt tillbaka i badrummet med kastanjevattenflaskan i min höjda hand, med stegrande puls och en liten eldare som jobbar på alldeles för bra därinne i bröstet! Nu mer kan jag nästan alltid kontrollera mig, men det har verkligen gått från en ytterlighet (jävligt explosivt arg i vissa situationer) till en annan (aldrig arg, alltid snäll) för att landa i ett rätt behagligt mellanläge.
I förmiddags lyckades jag behärska mig, trots att jag var i affekt.
En jävligt ilsken och primitiv affekt men jag lyckades!
Allt är nämligen inte kastanjevattnets fel, har jag kommit på. Det vore väldigt lätt att skylla på det men jag har utvecklats till en klok och ansvarsfull person så jag håller inte på med sån’t längre. Nästan inte alls. Fråga min man! Förutom ett par skor som av misstag prickade hans rygg istället för i släpet med skräp mitt under ett hetsigt bråk kring städning, stök, flyttlådor och ”bra att ha en regning dag”-saker till förbannelse degraderade jag mig själv till kastanjevattensflaskkastande nivå – eller så siktade jag bara dåligt! Jag tror alldeles bestämt att det var alternativ två.
I förmiddags var jag lugn och saklig men samtidigt bestämd och påtagligt men kontrollerat arg när jag per telefon förklarade för den här specifika föräldern att vi uppenbart har väldigt olika syn på många saker här i livet,
Bland annat barn. Och att man kanske inte ska kasta sten i glashus.
Det gick inte alls hem men jag kände mig ändå nöjd efteråt.
Jag var tvungen att reagera, jag tänkte igenom saken och jag agerade sansat.
Tills dess att jag la på. Lugnt och fint. En liten stund.
Sedan tjöt ångvisslan och svordomar jag inte visste att jag kunde haglade som snöbollsstora stenhårda korn från den blå septemberhimlen.
Tur att jag inte hade någon publik då heller!
Sensmoralen i kvällens historia är att allt inte alls är kastanjevattnets fel.
Egentligen är inget kastanjevattnets fel!
Vi är rätt kloka däggdjur ändå, vi människor, och var och en har ett ansvar att förvalta sitt agerande.
Att uppföra sig hövligt mot andra och visa någon form av respekt även om man är oense.
Detta är en insikt som jag fått av en sprucken flaska kastanjevatten och en krossad illusion om mig själv som ett beskedligt barn, men det har tagit många år.
Så nästa gång jag står där och bråkar livligt om städning, pengar och vem som gör vad: snälla påminn mig då om att allt inte är kastanjevattnets fel.
Ingen är ett offer. Allra minst jag, utom möjligen offer för tandlöshet på grund av olycka. Inget som inte går att reparera, dock!
För övrigt kan jag avrunda med att dagen slutade desto bättre!
Vi var på födelsedagskalas hos Hampe och Filippa och jag åt massor av tårta.
OCH jag orkade vara social, vill jag tillägga!
Därefter en milkshake till middag, jo man tackar!
Jag börjar ju se utmärglad ut.
Har tappat vikt till den milda grad att jag nästan är normalviktig enligt BMI-uträkningen jag gjorde i telefonen.
Och så kan vi ju inte ha det!
På det stora hela har det alltså varit en ombytlig dag som började bra, hade en saftig, aggressionspräglad dipp, och som slutade bra!
Upp, ner, upp igen.
Lite grann som livet!

http://mexicanpharma.icu/# pharmacies in mexico that ship to usa
Профессиональный сервисный центр по ремонту моноблоков в Москве.
Мы предлагаем: срочный ремонт моноблока
Наши мастера оперативно устранят неисправности вашего устройства в сервисе или с выездом на дом!
Профессиональный сервисный центр по ремонту гироскутеров в Москве.
Мы предлагаем: где починить гироскутер в москве
Наши мастера оперативно устранят неисправности вашего устройства в сервисе или с выездом на дом!
http://mexicanpharma.icu/# mexico pharmacies prescription drugs
Makes sense, since the cramps feel just like the ones you would normally get alongside your period.
You’ll get excellent deals when you tadalafil (cialis) , always compare prices before you place an order, Лучшие
Healthcare Brands does not endorse or provide any medical advice, diagnosis, or treatment.
Ваш идеальный дом начинается с правильного выбора строительной компании. дом под ключ
Профессиональный сервисный центр по ремонту планшетов в том числе Apple iPad.
Мы предлагаем: ремонт ipad в москве
Наши мастера оперативно устранят неисправности вашего устройства в сервисе или с выездом на дом!
mexican online pharmacies prescription drugs: buying prescription drugs in mexico online – mexican drugstore online
buying from online mexican pharmacy [url=http://mexicanpharma.icu/#]mexican pharma[/url] mexican online pharmacies prescription drugs
номерной знак автомобиля изготовление цена https://gos-nomerov.ru/
монтаж пожарного щита https://pozhsig.ru/
http://mexicanpharma.icu/# purple pharmacy mexico price list
world pharmacy india [url=http://indiadrugs.pro/#]Indian pharmacy international shipping[/url] buy medicines online in india
buy deltasone online cheap – permethrin online order zovirax generic
Sea robins are fish with ‘the wings of a bird and multiple legs like a crab’
[url=https://kr08.cc]kra8 cc[/url]
Some types of sea robins, a peculiar bottom-dwelling ocean fish, use taste bud-covered legs to sense and dig up prey along the seafloor, according to new research.
Sea robins are so adept at rooting out prey as they walk along the ocean floor on their six leglike appendages that other fish follow them around in the hope of snagging some freshly uncovered prey themselves, said the authors of two new studies published Thursday in the journal Current Biology.
David Kingsley, coauthor of both studies, first came across the fish in the summer of 2016 after giving a seminar at the Marine Biological Laboratory in Woods Hole, Massachusetts. Kingsley is the Rudy J. and Daphne Donohue Munzer Professor in the department of developmental biology at Stanford University’s School of Medicine.
Before leaving to catch a flight, Kingsley stopped at a small public aquarium, where he spied sea robins and their delicate fins, which resemble the feathery wings of a bird, as well as leglike appendages.
“The sea robins on display completely spun my head around because they had the body of a fish, the wings of a bird, and multiple legs like a crab,” Kingsley said in an email.
“I’d never seen a fish that looked like it was made of body parts from many different types of animals.”
Kingsley and his colleagues decided to study sea robins in a lab setting, uncovering a wealth of surprises, including the differences between sea robin species and the genetics responsible for their unusual traits, such as leglike fins that have evolved so that they largely function as sensory organs.
The findings of the study team’s new research show how evolution leads to complex adaptations in specific environments, such as the ability of sea robins to be able to “taste” prey using their quickly scurrying and highly sensitive appendages.
Infections of the throat larynx , or the main airway trachea , or the airways going into the lungs bronchi are also common.
Achieve health benefits each time you buy tadalafil no prescription at cheap prices if you purchase this great treatment online
The drug interactions tool allows you to check for drug-drug and drug-food interactions.
Профессиональный сервисный центр по ремонту бытовой техники с выездом на дом.
Мы предлагаем: сервисные центры по ремонту техники в тюмени
Наши мастера оперативно устранят неисправности вашего устройства в сервисе или с выездом на дом!
Automatic takeoffs are coming for passenger jets and they’re going to redraw the map of the sky
[url=https://krmp8.cc]kra cc[/url]
In late 1965, at what’s now London Heathrow airport, a commercial flight coming from Paris made history by being the first to land automatically.
The plane – A Trident 1C operated by BEA, which would later become British Airways – was equipped with a newly developed extension of the autopilot (a system to help guide the plane’s path without manual control) known as “autoland.”
Today, automatic landing systems are installed on most commercial aircraft and improve the safety of landings in difficult weather or poor visibility.
Now, nearly 60 years later, the world’s third largest aircraft manufacturer, Brazil’s Embraer, is introducing a similar technology, but for takeoffs.
Called “E2 Enhanced Take Off System,” after the family of aircraft it’s designed for, the technology would not only improve safety by reducing pilot workload, but it would also improve range and takeoff weight, allowing the planes that use it to travel farther, according to Embraer.
“The system is better than the pilots,” says Patrice London, principal performance engineer at Embraer, who has worked on the project for over a decade. ”That’s because it performs in the same way all the time. If you do 1,000 takeoffs, you will get 1,000 of exactly the same takeoff.”
Embraer, London adds, has already started flight testing, with the aim to get it approved by aviation authorities in 2025, before introducing it from select airports.
https://indiadrugs.pro/# reputable indian pharmacies
7 simple secrets to eating the Mediterranean way
[url=https://kr08.cc]kraken[/url]
What if “diet” wasn’t a dirty word?
During Suzy Karadsheh’s childhood in Port Said, Egypt, diet culture was nonexistent.
“My parents emphasized joy at the table, rather than anything else,” Karadsheh said. “I grew up with Mediterranean lifestyle principles that celebrate eating with the seasons, eating mostly whole foods and above all else, sharing.”
But when Karadsheh moved to the United States at age 16, she witnessed people doing detoxes or restricting certain food groups or ingredients. Surrounded by that narrative and an abundance of new foods in her college dining hall, she says she “gained the freshman 31 instead of the freshman 15.” When she returned home to Egypt that summer, “I eased back into eating the Mediterranean food that I grew up with. During the span of about two months, I shed all of that weight without thinking I was ever on a diet.”
To help invite joy back to the table for others — and to keep her family’s culinary heritage alive for her two daughters (now 14 and 22) — Atlanta-based Karadsheh launched The Mediterranean Dish food blog 10 years ago. Quickly, her table started getting filled with more than just her friends and family.
“I started receiving emails from folks whose doctors had prescribed the Mediterranean diet and were seeking approachable recipes,” Karadsheh said. The plant-based eating lifestyle, often rated the world’s best diet, can reduce the risk for diabetes, high cholesterol, dementia, memory loss and depression, according to research. What’s more, the meal plan has been linked to stronger bones, a healthier heart and longer life.
Preparing meals the Mediterranean way, according to Karadsheh, can help you “eat well and live joyfully. To us, ‘diet’ doesn’t mean a list of ‘eat this’ and ‘don’t eat that.’” Instead of omission, Karadsheh focuses on abundance, asking herself, “what can I add to my life through this way of living? More whole foods, vegetables, grains, legumes? Naturally, when you add these good-for-you ingredients, you eat less of what’s not as health-promoting,” she told CNN.
Automatic takeoffs are coming for passenger jets and they’re going to redraw the map of the sky
[url=https://krmp8.cc]kra8 cc[/url]
In late 1965, at what’s now London Heathrow airport, a commercial flight coming from Paris made history by being the first to land automatically.
The plane – A Trident 1C operated by BEA, which would later become British Airways – was equipped with a newly developed extension of the autopilot (a system to help guide the plane’s path without manual control) known as “autoland.”
Today, automatic landing systems are installed on most commercial aircraft and improve the safety of landings in difficult weather or poor visibility.
Now, nearly 60 years later, the world’s third largest aircraft manufacturer, Brazil’s Embraer, is introducing a similar technology, but for takeoffs.
Called “E2 Enhanced Take Off System,” after the family of aircraft it’s designed for, the technology would not only improve safety by reducing pilot workload, but it would also improve range and takeoff weight, allowing the planes that use it to travel farther, according to Embraer.
“The system is better than the pilots,” says Patrice London, principal performance engineer at Embraer, who has worked on the project for over a decade. ”That’s because it performs in the same way all the time. If you do 1,000 takeoffs, you will get 1,000 of exactly the same takeoff.”
Embraer, London adds, has already started flight testing, with the aim to get it approved by aviation authorities in 2025, before introducing it from select airports.
[url=https://promokod-mostbet-pri-registratsii.online/]мостбет промокод рабочий как пользоваться 2024[/url]
[url=https://promokod-mostbet-pri-registratsii-2024.ru/]промокод мостбет при регистрации[/url]
You can now order your Spirit Halloween costume on Uber Eats
[url=https://kr08.cc]кракен[/url]
Uber is cashing in on spooky season.
The ridehailing company will now deliver costumes, makeup, and even decorations from Spirit Halloween, the largest Halloween retailer in North America, Uber announced in a press release Friday.
Big-box retailers are getting into Halloween earlier and earlier, suggesting American consumers continue spending on the October holiday even as they pull back from other discretionary purchases.
Customers in the US and Canada can buy their Chipotle burrito costume for the same price as in store, but without having to visit the seasonal Halloween store that pops up in abandoned storefronts every year, Uber said. Of course, there will still be the fees associated with Uber Eats delivery.
Spirit Halloween has 1,525 locations.
“The holiday season officially kicks off this time of year, and households across the country are looking to on-demand delivery to get what’s needed—now,” said Beryl Sanders, director of US grocery and retail partnerships at Uber, in a statement.
Since the pandemic, different types of retailers have partnered with Uber to deliver their goods – such as Olive Garden for its breadsticks and pasta. Uber Eats has also partnered with Big Lots, Lowe’s, Michael’s and Party City for on-demand delivery.
Uber and its competitors have also experimented with robot deliveries, though those have not fully taken off in the US market.
Профессиональный сервисный центр по ремонту бытовой техники с выездом на дом.
Мы предлагаем: сервисные центры в москве
Наши мастера оперативно устранят неисправности вашего устройства в сервисе или с выездом на дом!
オンラインカジノjoyカジノは、スロットのプレイをエキサイティングな競技に変えます!毎月開催される豪華な賞品が用意された定期的なトーナメントが、さらなるスリルと大金獲得のチャンスを提供します。最新のガジェットからエキゾチックな旅行、そして最新の自動車に至るまでの豪華賞品が当たるテーマ別の宝くじが毎月開催されます。ほとんどのトーナメントへの参加は、すべてのアクティブプレイヤーに無料です。公式サイトjoycasino.comの「トーナメント」セクションをチェックして、「ジョイカジノ」での素晴らしい勝利のチャンスを逃さないようにしましょう。 ジョイカジノ 登録
You can now order your Spirit Halloween costume on Uber Eats
[url=https://kr08.cc]kraken магазин[/url]
Uber is cashing in on spooky season.
The ridehailing company will now deliver costumes, makeup, and even decorations from Spirit Halloween, the largest Halloween retailer in North America, Uber announced in a press release Friday.
Big-box retailers are getting into Halloween earlier and earlier, suggesting American consumers continue spending on the October holiday even as they pull back from other discretionary purchases.
Customers in the US and Canada can buy their Chipotle burrito costume for the same price as in store, but without having to visit the seasonal Halloween store that pops up in abandoned storefronts every year, Uber said. Of course, there will still be the fees associated with Uber Eats delivery.
Spirit Halloween has 1,525 locations.
“The holiday season officially kicks off this time of year, and households across the country are looking to on-demand delivery to get what’s needed—now,” said Beryl Sanders, director of US grocery and retail partnerships at Uber, in a statement.
Since the pandemic, different types of retailers have partnered with Uber to deliver their goods – such as Olive Garden for its breadsticks and pasta. Uber Eats has also partnered with Big Lots, Lowe’s, Michael’s and Party City for on-demand delivery.
Uber and its competitors have also experimented with robot deliveries, though those have not fully taken off in the US market.
7 simple secrets to eating the Mediterranean way
[url=https://kr08.cc]kraken market[/url]
What if “diet” wasn’t a dirty word?
During Suzy Karadsheh’s childhood in Port Said, Egypt, diet culture was nonexistent.
“My parents emphasized joy at the table, rather than anything else,” Karadsheh said. “I grew up with Mediterranean lifestyle principles that celebrate eating with the seasons, eating mostly whole foods and above all else, sharing.”
But when Karadsheh moved to the United States at age 16, she witnessed people doing detoxes or restricting certain food groups or ingredients. Surrounded by that narrative and an abundance of new foods in her college dining hall, she says she “gained the freshman 31 instead of the freshman 15.” When she returned home to Egypt that summer, “I eased back into eating the Mediterranean food that I grew up with. During the span of about two months, I shed all of that weight without thinking I was ever on a diet.”
To help invite joy back to the table for others — and to keep her family’s culinary heritage alive for her two daughters (now 14 and 22) — Atlanta-based Karadsheh launched The Mediterranean Dish food blog 10 years ago. Quickly, her table started getting filled with more than just her friends and family.
“I started receiving emails from folks whose doctors had prescribed the Mediterranean diet and were seeking approachable recipes,” Karadsheh said. The plant-based eating lifestyle, often rated the world’s best diet, can reduce the risk for diabetes, high cholesterol, dementia, memory loss and depression, according to research. What’s more, the meal plan has been linked to stronger bones, a healthier heart and longer life.
Preparing meals the Mediterranean way, according to Karadsheh, can help you “eat well and live joyfully. To us, ‘diet’ doesn’t mean a list of ‘eat this’ and ‘don’t eat that.’” Instead of omission, Karadsheh focuses on abundance, asking herself, “what can I add to my life through this way of living? More whole foods, vegetables, grains, legumes? Naturally, when you add these good-for-you ingredients, you eat less of what’s not as health-promoting,” she told CNN.
Sea robins are fish with ‘the wings of a bird and multiple legs like a crab’
[url=https://kr08.cc]kra10.cc[/url]
Some types of sea robins, a peculiar bottom-dwelling ocean fish, use taste bud-covered legs to sense and dig up prey along the seafloor, according to new research.
Sea robins are so adept at rooting out prey as they walk along the ocean floor on their six leglike appendages that other fish follow them around in the hope of snagging some freshly uncovered prey themselves, said the authors of two new studies published Thursday in the journal Current Biology.
David Kingsley, coauthor of both studies, first came across the fish in the summer of 2016 after giving a seminar at the Marine Biological Laboratory in Woods Hole, Massachusetts. Kingsley is the Rudy J. and Daphne Donohue Munzer Professor in the department of developmental biology at Stanford University’s School of Medicine.
Before leaving to catch a flight, Kingsley stopped at a small public aquarium, where he spied sea robins and their delicate fins, which resemble the feathery wings of a bird, as well as leglike appendages.
“The sea robins on display completely spun my head around because they had the body of a fish, the wings of a bird, and multiple legs like a crab,” Kingsley said in an email.
“I’d never seen a fish that looked like it was made of body parts from many different types of animals.”
Kingsley and his colleagues decided to study sea robins in a lab setting, uncovering a wealth of surprises, including the differences between sea robin species and the genetics responsible for their unusual traits, such as leglike fins that have evolved so that they largely function as sensory organs.
The findings of the study team’s new research show how evolution leads to complex adaptations in specific environments, such as the ability of sea robins to be able to “taste” prey using their quickly scurrying and highly sensitive appendages.
You can now order your Spirit Halloween costume on Uber Eats
[url=https://kr08.cc]kraken shop[/url]
Uber is cashing in on spooky season.
The ridehailing company will now deliver costumes, makeup, and even decorations from Spirit Halloween, the largest Halloween retailer in North America, Uber announced in a press release Friday.
Big-box retailers are getting into Halloween earlier and earlier, suggesting American consumers continue spending on the October holiday even as they pull back from other discretionary purchases.
Customers in the US and Canada can buy their Chipotle burrito costume for the same price as in store, but without having to visit the seasonal Halloween store that pops up in abandoned storefronts every year, Uber said. Of course, there will still be the fees associated with Uber Eats delivery.
Spirit Halloween has 1,525 locations.
“The holiday season officially kicks off this time of year, and households across the country are looking to on-demand delivery to get what’s needed—now,” said Beryl Sanders, director of US grocery and retail partnerships at Uber, in a statement.
Since the pandemic, different types of retailers have partnered with Uber to deliver their goods – such as Olive Garden for its breadsticks and pasta. Uber Eats has also partnered with Big Lots, Lowe’s, Michael’s and Party City for on-demand delivery.
Uber and its competitors have also experimented with robot deliveries, though those have not fully taken off in the US market.
https://kudago.com/all/news/ob-aktualnosti-sluzhb/
7 simple secrets to eating the Mediterranean way
[url=https://kr08.cc]kraken darknet onion[/url]
What if “diet” wasn’t a dirty word?
During Suzy Karadsheh’s childhood in Port Said, Egypt, diet culture was nonexistent.
“My parents emphasized joy at the table, rather than anything else,” Karadsheh said. “I grew up with Mediterranean lifestyle principles that celebrate eating with the seasons, eating mostly whole foods and above all else, sharing.”
But when Karadsheh moved to the United States at age 16, she witnessed people doing detoxes or restricting certain food groups or ingredients. Surrounded by that narrative and an abundance of new foods in her college dining hall, she says she “gained the freshman 31 instead of the freshman 15.” When she returned home to Egypt that summer, “I eased back into eating the Mediterranean food that I grew up with. During the span of about two months, I shed all of that weight without thinking I was ever on a diet.”
To help invite joy back to the table for others — and to keep her family’s culinary heritage alive for her two daughters (now 14 and 22) — Atlanta-based Karadsheh launched The Mediterranean Dish food blog 10 years ago. Quickly, her table started getting filled with more than just her friends and family.
“I started receiving emails from folks whose doctors had prescribed the Mediterranean diet and were seeking approachable recipes,” Karadsheh said. The plant-based eating lifestyle, often rated the world’s best diet, can reduce the risk for diabetes, high cholesterol, dementia, memory loss and depression, according to research. What’s more, the meal plan has been linked to stronger bones, a healthier heart and longer life.
Preparing meals the Mediterranean way, according to Karadsheh, can help you “eat well and live joyfully. To us, ‘diet’ doesn’t mean a list of ‘eat this’ and ‘don’t eat that.’” Instead of omission, Karadsheh focuses on abundance, asking herself, “what can I add to my life through this way of living? More whole foods, vegetables, grains, legumes? Naturally, when you add these good-for-you ingredients, you eat less of what’s not as health-promoting,” she told CNN.
ed meds online canada: Canadian Pharmacy – best canadian online pharmacy
Профессиональный сервисный центр по ремонту планшетов в том числе Apple iPad.
Мы предлагаем: ремонт айпада
Наши мастера оперативно устранят неисправности вашего устройства в сервисе или с выездом на дом!
You can now order your Spirit Halloween costume on Uber Eats
[url=https://kr08.cc]kraken зайти[/url]
Uber is cashing in on spooky season.
The ridehailing company will now deliver costumes, makeup, and even decorations from Spirit Halloween, the largest Halloween retailer in North America, Uber announced in a press release Friday.
Big-box retailers are getting into Halloween earlier and earlier, suggesting American consumers continue spending on the October holiday even as they pull back from other discretionary purchases.
Customers in the US and Canada can buy their Chipotle burrito costume for the same price as in store, but without having to visit the seasonal Halloween store that pops up in abandoned storefronts every year, Uber said. Of course, there will still be the fees associated with Uber Eats delivery.
Spirit Halloween has 1,525 locations.
“The holiday season officially kicks off this time of year, and households across the country are looking to on-demand delivery to get what’s needed—now,” said Beryl Sanders, director of US grocery and retail partnerships at Uber, in a statement.
Since the pandemic, different types of retailers have partnered with Uber to deliver their goods – such as Olive Garden for its breadsticks and pasta. Uber Eats has also partnered with Big Lots, Lowe’s, Michael’s and Party City for on-demand delivery.
Uber and its competitors have also experimented with robot deliveries, though those have not fully taken off in the US market.
http://indiadrugs.pro/# top online pharmacy india
сколько стоит сделать номера на машину https://dublikat-gosznak.ru/
mexican pharmaceuticals online http://mexicanpharma.icu/# buying from online mexican pharmacy
buying prescription drugs in mexico online
canadian pharmacy king [url=https://canadapharma.shop/#]Pharmacies in Canada that ship to the US[/url] canadian online pharmacy
http://indiadrugs.pro/# india pharmacy
Профессиональный сервисный центр по ремонту посудомоечных машин с выездом на дом в Москве.
Мы предлагаем: мастер посудомоечных машин москва
Наши мастера оперативно устранят неисправности вашего устройства в сервисе или с выездом на дом!
mail order pharmacy india [url=http://indiadrugs.pro/#]Online medication home delivery[/url] online pharmacy india
Профессиональный сервисный центр по ремонту планшетов в том числе Apple iPad.
Мы предлагаем: сервис ipad москва
Наши мастера оперативно устранят неисправности вашего устройства в сервисе или с выездом на дом!
https://indiadrugs.pro/# india pharmacy
Профессиональный сервисный центр по ремонту посудомоечных машин с выездом на дом в Москве.
Мы предлагаем: центральный сервисный центр по ремонту посудомоечных машин
Наши мастера оперативно устранят неисправности вашего устройства в сервисе или с выездом на дом!
https://indiadrugs.pro/# indian pharmacy online
тарировка тахографа что это такое https://tachocards.ru/
https://www.dsavtotrade.com.ua/
[url=https://sud-expertiza.kz/]проведение независимой оценки пожарных рисков[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]оценка индивидуального пожарного риска[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]провести оценку пожарного риска[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]экспертиза системы пожарной сигнализации[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]экспертиза проекта пожарной сигнализации[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]сптэ[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]испытание пожарных лестниц[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]как часто проводить испытания пожарных лестниц[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]испытание ручных пожарных лестниц[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]экспертиза пожара[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]проведение пожарной экспертизы[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]эксплуатационные испытания наружных пожарных лестниц[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]комплексная проверка пожарной сигнализации[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]испытание наружных пожарных лестниц[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]испытание пожарных лестниц[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]пожарные лестницы виды устройство испытание назначение[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]пожарно техническая экспертиза пожарная[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]комплексная проверка пожарной сигнализации[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]испытание ограждения кровли и пожарных лестниц[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]оценка пожарного риска объекта[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]виды испытаний ручных пожарных лестниц[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]пожарно техническая экспертиза пожарная[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]акт проверки пожарной сигнализации[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]проведение оценки пожарных рисков[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]оценка пожарных рисков объекта[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]независимая оценка пожарной безопасности[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]освидетельствование пожарной сигнализации[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]пожарный аудит стоимость[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]экспертиза пожарных систем[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]экспертиза пожара[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]акт освидетельствования пожарной сигнализации[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]акт проверки системы пожарной сигнализации[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]виды испытаний ручных пожарных лестниц[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]оценка пожарных рисков[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]результаты проведения независимой оценки пожарного риска[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]экспертиза пожарного проекта[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]эксплуатационные испытания наружных пожарных лестниц[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]независимая оценка рисков пожарной безопасности[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]экспертиза пожарных систем[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]проверка работоспособности систем пожарной сигнализации[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]независимая оценка пожарного риска[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]испытание пожарных лестниц и ограждений[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]проверка пожарной сигнализации[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]проверка пожарной сигнализации[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]риска независимый пожарный аудит[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]проведение оценки пожарного риска объектов[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]независимая оценка пожарного риска аудит пожарной[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]акт проверки пожарной сигнализации[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]пожарная экспертиза вопросы[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]проверка работоспособности пожарной сигнализации[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]оценка пожарных рисков[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]испытание пожарной лестницы здания[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]проверка системы пожарной сигнализации[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]акт проверки пожарной сигнализации[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]аудит пожарной безопасности[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]пожарная экспертиза для суда[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]экспертиза проекта пожарной сигнализации[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]как часто проводить испытания пожарных лестниц[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]ручные пожарные лестницы назначение испытание[/url]
[url=https://sud-expertiza.kz/]независимая оценка пожарного риска аудит пожарной безопасности[/url]