Soffhänger och blickar ut på oktoberregnets stillsamma strilande eftersom hunden vägrade gå ut med mig. Igen.
Undrar om han är lat eller fåfäng? Kanske förstör regndropparna hans välslickade päls, inte vet jag. Lat är han garanterat – han är ju en del av vår überslöa familj! Själv är jag ingen hurtbulle precis. Just nu skyller jag på olyckan och låg energi på grund av torftigt matintag, fast om jag ska vara ärlig så är jag ju en lat människa oavsett olycka och käkskador. Fåfäng är jag inte. Längre. Har inte varit det på många år. Jag skryter om att jag skiter i mitt utseende, vilket i sig kanske är lite bedrövligt i sig, men samtidigt väldigt sant. Jag lägger inte så mycket vikt vid hur jag ser ut, bara. Just nu, med icke-intakta tandrader på alla håll och kanter så är det inte ens lönt att anstränga sig, tänker jag. Känner mig helsunkig och småful men det är okej. Jag behöver inte se ut som Megan Fox för att gilla mig själv! Jag är ju fortfarande jag härinne under all kunglig Sunkighet! Och innan var jag jag under alla mina extrakilon. Nu pekar vågen på 11 kg mindre än för två månader sedan.
”Grattis!” säger vissa.
”Varför då?” säger jag.
Jag var ju nöjd innan.
Nöjd och småfet!
Man kan faktiskt vara det, även om det är otänkbart för vissa av er.
Inte för att jag tänker att ni har fel, för det har ni säkert inte.
För er kanske vikt är viktigt.
För mig är det inte det.
Men det har varit.
Dagligen blir jag matad av kommentarer och intryck, bilder och ord som fullkomligt svämmar över och packas ihop i en salig blandning. Det är viktigt med utseende, så är det bara! Drivor av reklamblad bombarderar min fula, rostiga, omoderna brevlåda med information om att jag borde köpa boots, helst tre par för då blir det billigt.
Det är nämligen höstens mode och mode är viktigt.
Inte för mig, men någon tror tydligen det.
I min mailbox forsätter det. Sjuhundrafemtioelva mail från Vero Moda, Bonprix, Ellos, Haléns, Kapp Ahl, H&M.
Hallå! Det är vi, Miljonföretaget! Du är vår absolut bäste kund i hela världen! Vi undrar om du har du glömt att utnyttja dina fantastiska 25% på valfri vara?
Nä, jag har inte glömt! Jag bara skiter i det. Våga vägra mode!
På TVn fortsätter Den Eviga Indoktrineringen. Morgonprogrammen skvallrar om hur enkelt och snyggt det är att skaffa sig permanenta lösögonfransar som håller i tre till sex veckor för blott femhundra riksdaler. Programledarna och Modegurun diskuterar engagerat mockaskons revansch kontra skinnbootsens frammarsch i höstens modedjungel. Dödligt uttråkad stänger jag av spektaklet och slår upp ett raffigt månadsmagasin med glansigt tryck på lyxigt papper under tiden höstregnet smattrar lite lätt på fönsterblecken. Möts direkt av ännu en ångestframkallande höstspecial med rubriker som ”Gör din egen make over” och tjat om att jag måste ”Förändra dig nu” fast på sidan 32 står ”Du duger som du är!” samtidigt som jag informeras om att jag bör ”Tappa åtta kilo på fem veckor med den otroliga metoden!”. Jävla 5:2-diet förresten, vad jag är trött på allt tjat om dig.
Och stackars alla våra unga som möts av den här oupphörliga strömmen av dubbla budskap!
Ska man vara smal, snygg, vältränad och läcker eller ska man vara stolt över att vara sig själv och vara nöjd med de små skavanker man kanske har? Duger jag eller duger jag inte? Och varför ska en tidning bestämma det åt mig?
Alla dessa tonårskillar som så fort de öppnar ögonen möts av tvättbrädemagar på machokillar med busig frisyr som med ett snett leende och stora biceps lockar till sig ett entourage av trådsmala men ändå kurviga avklädda brudar som flockas och trånar och längtar. Tuffa grabbar i Prison Break och Sons of Anarchy, så ska man vara. Tydligen.
Alla dessa tonårstjejer som möts av stilettklacksförsedda, plattbystade, utmärglade, salladsätande catwalkmodeller med för stora designerkläder som bryter ihop på scen efter hård konkurrens och vass domarkritik. Eller ta bara de hyperretuscherade bilderna i reklamkampanjerna, du vet, på exempelvis en 60-årig popikon som borde vara bullmormor med glada rynkor och Werters Original i handväskan men som istället sensuellt och avklätt poserar för kameran och ser ut som hon just gått ut gymnasiet med sin perfekta persikohy som främsta vapen i vuxenlivet.
Vilka budskap sänder detta till våra unga?
Det är ju fan inte på riktigt nå’t av det, vill jag skrika!
Tänk bara på alla dessa fjortisbilder på Instagram; så’na där fisktrutsbilder som i dödlig kombo med uppspärrade, glansiga ögon och helt för mycket mascara samt obligatorisk push-up-BH, vilken med magisk effekt förvandlar vilken förskrämd 12-årig flicka som helst till bystig porrdrottning?
– Hon vill ju bara få så många likes som möjligt och alla lägger ju ut så’na bilder, det fattar du väl? sa en ungdom jag pratade med.
Nej, jag fattar faktiskt inte det. Det ser idiotiskt ut och det är dessutom jävligt sorgligt. Sorgligt att detta gör henne ”nöjd”.
Så var absolut inte jag när jag var ung.
Eller…?
Tänk att skolpojkar i åk 7 lägger upp profilbild med uppdragen tröja och blottad pojkmage samtidigt som det står
”Jobbar på att få dig i säng” på Facebook?
– Men menar du allvar? Du är ju typ t r e t t o n ?!
– Nejnej, asså, det är mest en kul grej liksom! Alla killar skriver sån’t, ta det inte så allvarligt, YOLO!
Exakt. You Only Live Once. Gör inte sån’t.
Eller som jag föredrar att tänka: You Only DIE Once, You Live Every Day!
Fast det låter klart inte lika dramatiskt.
Var fjärde ungdom har dåligt självförtroende enligt Ungdomsbarometern som tar pulsen på ungdomar sedan 1991.
Varför är utsidan så jäkla viktig att vi låter den förstöra vårt inre? Men det stannar inte vid ungdomarna. Vi vuxna är inte mycket bättre vi heller. Det ska skönhetsopereras, färgas hår, plockas ögonbryn, det ska blekas tänder, rakas ben och det ska sprutas in gifter i läppen. Man ska gymma flitigt och man ska vaxa sig så som man tydligen gör i Brasilien. Och så ska man naturligtvis följa modet också. Mycket viktigt. Samtidigt som vi säger till våra döttrar och söner att de duger som de är.
Men varför skulle de duga om inte vi gör det?
Fast jag är nöjd, förstås! Jag duger som jag är!
Ändå står jag där, vecka efter vecka, månad efter månad och rakar benen och färgar håret och plockar ögonbrynen.
Guilty as charged.
Men visst fan var det bättre förr. När man själv var ung. Eller hur!
Då fanns det ju inte hundra kanaler på TV som alla sprutade ut dessa likriktade, missvisande könsrollerna som man lätt kan missta för att vara verkliga. Så där kan man ju inte vara i riktiga livet. Det vet ju vi vuxna.
Och när vi var unga var det helt annorlunda. Eller?
Vem var jag år 1991? Jennifer, 14 år
Det viktigaste i mitt liv var att vara smal. Och snygg. Och brun! Allt annat var sekundärt.
Stora bröst, smal midja. Kunde leva med mina småfeta lår och dallriga häck, men bara för att jag var tvungen.
Gjorde så klart dubbla aerobicspass framför VHS-inspelningen av MTV Workout på Hawaii varje dag efter skolan. Persinner nere, dörren låst. För man skulle vara naturligt snygg. Ju.
Såg på Beverly Hills 90210 och Fem i Familjen. Svalde alla klyschor och låtsasproblem med hull och hår. Glättigt, tillgjort och helt underbart amerikanskt! Jag älskade det. Åt ett grönt äpple när jag inte stod ut med yrseln när jag blev alltför hungrig, för gröna äpplen innehåller mindre kalorier än röda. Testade ananasdieten, flygvärdinnedieten och åt Dr Kouosas vidriga gröt som smakade tapetklister. Allt för att bli smal…are.
Uppåtnäsan skulle jag absolut operera så fort jag blev arton! Så kunde man fan inte se ut! Om man inte hette Michael Jackson (för övrigt min största idol), för han strävade tydligen efter min löjliga lilla spetsnäsa.
Håret skulle vara så långt och blont och fluffigt som möjligt vilket resulterade i att det bröts av strax ovanför axlarna efter ännu en massiv väteperoxidchock samt pudelpermanent som gjordes i mina föräldrars badrum (där för övrigt en kastanjevattenflaska spräcktes, om du minns det? 😀 ). Jag tuktade därefter de ledsamma gula hårresterna med obscena mängder Jane Helen-hårspray så att jag blev blankklistrig i pannan. Detta syns dock inte på skolfotot enkom av den anledning att en hel puderdosa kletades in ovanpå. Svartsvartsvart runt ögonen, och en brunkrämskaka toppad med puder och så lite (!?) rouge på det. Tog en timme att sätta på mig den där masken. För det var just vad det var: en mask. Under den var jag Ingenting. Trodde jag.
Jag bar supertighta bodies med så stor U-ringning som möjligt med mål att vara så snygg som möjligt. För det var man ju om man visade upp sina upptryckta tuttar. Och stringtrosor var en nödvändighet fastän ingen såg dem under de ljusblekta Levi´s-jeansen. Jag var faktiskt fjorton och typ vuxen och jag gjorde allt som stod i min makt för att vara galet snygg som Pamela Anderson och Claudia Schiffer och kanske Samatha Fox fastän hon var rätt gammal då. Och Megan Fox var knappt född.
När – ibland OM – jag gick till skolan (vilket kunde vara min skola eller den andra högstadieskolan i lilla Staffanstorp) ropade killar som inte kände mig, efter mig. Oftast var det fina smeknamn som beskrev mitt yttre rätt väl.
”Spackelhora”, ”Bimbo” och ”Jävla diva” var de tre mest frekventa extranamnen jag hade. Tjejerna som inte kände mig brukade blänga och viska nå’t till varann och ibland hånskratta lite när jag gick förbi. De dömde mig fastän de inte hade nå’n koll alls på vem jag var.
Jag fattade aldrig det där. Jag var bara en snäll och rätt mesig liten tjej som aldrig gjorde någon illa och alltid jobbade stenhårt för att passa in. Självklart log jag milt åt mina öknamn, som om de där killarna skämtade. Det gjorde de inte. Jag gick hem och grät. Och fortsatte sminka sönder mig. Fortsatte sola tre gånger i veckan, fortsatte göra dubbla aerobicspass. Åt så lite som möjligt och log brett precis hela tiden.
För vad skulle jag annars göra? Alla killar var ju helkära i Baywatch-Pamela med sina silikontuttar, sina glada fluffiga botoxläppar, sin bruna gudinnekropp och sitt långa superblonda hår. Jag ville ju också vara snygg och populär. Snyggast!
Som tur var, var jag omgiven av väldigt snälla vänner som inte alls var i närheten så utseendefixerade som mig. Åtminstone tror jag inte att de var det. Utåt sett. De verkade allihop så mogna, självsäkra, harmoniska och trygga. Antagligen var deras inre lika rörigt och ångestdallrande som mitt. Sannolikt var de lika ledsna och vilsna och rädda som jag, jag var nog bara för självupptagen för att se det. Klart det krisade lite för mina vänner ibland, men de var i alla fall stabila nog att inte ha en sminkfabrik påklistrad i huvudet dygnet runt! På insidan var vi nog lika varann ändå, nu när jag tänker på det. Vilsna själar.
Jag fattade aldrig det där. Jag fattade inte att jag själv bidrog till att folk som inte kände mig hade helt fel bild av vem jag var. Jag var inte tuff, hård, cool och bäst. Jag rökte inte, drack inte och hade bara haft en enda ”riktig” pojkvän (och höll fast i honom i 2,5 år). Ändå dömde de mig. Kallade mig hora och diva. Fastän jag var snäll. För jag såg väl ut som en hora och en diva när jag försökte passa in till varje pris. När jag fick busvisslingar och glada hojtningar efter mig så växte jag lite grann. Jag växte när De Coola Tjejerna eller niorna oavsett kön hälsade på en i korridoren. Jag växte till och med när jag blev tafsad på av den svinsnygge men perverse Johan i parallellklassen!? När jag fick hänga i rökrutan fastän man inte rökte. När jag gick in i skolans cafeteria och kolla på musikvideon till ”Everything I Do (I Do it For You)” och bli alldeles bubblig i magen av tonårsförälskelse, för att någon gillade MIG! När killar som gått ut nian kom och tittade när jag hade gympa. (Fast då gömde jag mig bakom plinten.) Jag växte när jag blev uppvaktad och fick dansa svettiga nervösa tryckare på Bråhögshallens BIG-disco. När jag fick små kärleksbrev inpetade i skåpet på skolan och köpeblommor på avslutningen av kärlekskranka pojkar. Det var dåtidens likes. Live. Deras gillande var värt något. Vad andra gillade var värt något. Det var värt allt. Då.
Man måste ju få vara sig själv, eller hur? Men jag var ju inte det. Egentligen. Utan solbrännan, sminket och de tighta kläderna var jag Ingen. Eller Någon, men jag visste inte vem. En vilsen fjortonåring vars enda sunda och verklighetsförankrande input var kompisarna och pojkvännen som tyckte om mig för den jag var. Inte för den jag såg ut att vara. De övertalade mig att äta mer, att sminka mig mindre, att jag dög utan min fejkfasad och mitt påklistrade skal. De tyckte om mig utan allt extra onödigt skit, sa de.
Jag ville väldigt gärna tro dem.
Mina vänner inklusive pojkvän satt tyvärr i kläm mellan två motpoler. Dels fanns min snälla mamma och pappa; pluspolen som tyckte jag var ultrafinast och superbäst vad än jag gjorde, men de hade inte sucken av en chans mot den superstarka minuspolen MTV, det senaste numret av Supermodel-tidningen och alla mina Okej-tidningsutklipp som jag tejpade upp på väggen i mitt rosa flickrum så jag inte skulle glömma vad Sann Skönhet var. Tillsammans med andra stereotypsbefästa medier som år 1991 fullkomligt överöste oss tonåringar med bilder om hur vi skulle vara för att vara snyggast, bäst, populärast utgjorde de en perfekt grogrund för Osäkerhet och Dåligt Självförtroende Deluxe.
Lite grann som nu. År 2013. Min gissning är att ungdomar inte alls är så mycket mer utseendefixerade nu. Bara lite mer upplysta på gott och ont. Våra unga har tillgång till teknologi som utvecklats explosionsartat vilket levererat en social arena och en mediesfär där man kan interagera. Det är inte bara input längre utan väldigt mycket output med. Lättillgängligt på alla vis. Det är lätt för oss vuxna att döma dessa sorgliga fjortisar som viker ut sig på nätet med fiskmunsbilder på nätet och riskerar att bli uppraggade av Alexandramannen eller andra pedofiläckel. Sån’t hände inte på vår tid. Då ringde vi Heta Linjen och tyckte det var fantastiskt kul när nå’n kåt gubbe flåsade oss i örat genom den röda Kobratelefonen med snurrskriva i botten och sedan fick pappa snällt betala telefonräkningen. Ibland bestämde man träff också, varpå man gömde sig i en buske när den svettige gubben med den hesa rösten faktiskt dök upp i sin skabbiga gamla Saab för att träffa oss småtjejer vid Fyrkanten i Staffanstorp. Hu. Det är rätt lätt för oss vuxna att vara nöjda med oss själva där vi sitter och familjemyser i våra U-soffor med tonårslivets vedermödor ljusår bakom oss. Våra första fyllor, våra krossade hjärtan, vår längtan efter att passa in är lika glömde som våra Postis-insändare inskickade med snigelpost, slutgiltigt ersatta av musklickssnabba kommentarer på Fejjan. Eller bara ett Instagramhjärta eller en Facebook-tummen upp om du likear bilden.
Det blir ingen like från mig på bilden av glömska. Vi vuxna har åt helvete för lätt att glömma hur det var! Hur det kan betyda världen för en om ens bästis bestämt med en annan tjejkompis. Om man inte blev bjuden på festen. Om man inte hade senaste innekläderna och om – gud förbjude – inte håret låg rätt på skolfotot. Om man vägde för mycket, om man hade celluliter, om man vägde för lite, om man hade för liten byst eller för stort arsle. Allt var jobbigt. Bara för att jag är rätt nöjd nu, vid 37 års ålder, betyder det inte att jag var det som ung. Det var jag verkligen INTE.
Vad jag vill säga, är att allt har sin tid och ungdomens tid är en tid av ångest, osäkerhet, oro och längtan, glöm inte det! Precis som den alltid har varit och antagligen alltid kommer att vara. Det behöver vi vuxna komma ihåg, speciellt om vi ska agera förebilder. Och våra unga behöver veta att vi inte alls varit så trygga och stabila i oss själva hela tiden. Någonstans på vägen mellan 14 och 32 års ålder kom jag till insikten att jag duger bra precis som jag är. Utan pudelpermanent och getingmidja. Jag älskar mat och hatar dieter. Jag är nöjd med mina fluffiga volanger och jag kan till och med leva med att sakna tio tänder! Men det har varit en lång resa dit. Jag förlåter snabbt min lilla hund för att han var fåfäng nog att inte vilja gå ut i regnet med sin nyslickade päls. För jag minns själv hur det var. Det var en tuff värld därute och om man vågade sig utanför dörren fick man vara beredd på att bli tilltufsad och få på pälsen lite grann. Men ibland måste man våga för att komma vidare så nu ska jag och hundstackarn ut och gå, vare sig han vill eller ej. Jag ska vägleda honom ut i Verkligheten för jag vet nu, vid 37 års ålder, att även om det är ett hårt klimat vi lever i, kommer vi att komma tillbaka helskinnade, stärkta och förhoppningsvis rätt nöjda med oss själva. Att vi tillsammans vågade oss ut i regnet trots att Fåfängan och Osäkerheten stod i vägen för Längtan. Och det finns faktiskt paraply och regnkläder och ännu mer hårspray om man inte vill sabba frillan. 🙂
PS. Glöm för allt i världen inte att gilla min regnpromenadsbild om jag skulle Instagramma och Facebooka den. Det är min hund som är den med tänder och jag är den som är utan. DS.
Den nakna sanningen om skönhet och att duga!
2013-10-17

Lionel Messi https://lionelmessi.prostoprosport-br.com e um jogador de futebol argentino, atacante e capitao do clube da MLS Inter Miami. , capitao da selecao argentina. Campeao mundial, campeao sul-americano, vencedor da Finalissima, campeao olimpico. Considerado um dos melhores jogadores de futebol de todos os tempos.
Mohamed Salah https://mohamedsalah.prostoprosport-br.com e um futebolista egipcio que joga como atacante do clube ingles Liverpool e do Selecao egipcia. Considerado um dos melhores jogadores de futebol do mundo. Tricampeao da Chuteira de Ouro da Premier League inglesa: em 2018 (sozinho), 2019 (junto com Sadio Mane e Pierre-Emerick Aubameyang) e 2022 (junto com Son Heung-min).
Karim Mostafa Benzema https://karim-benzema.prostoprosport-br.com Futebolista frances, atacante do clube saudita Al-Ittihad . Jogou pela selecao francesa, pela qual disputou 97 partidas e marcou 37 gols.
Harry Kane https://harry-kane.prostoprosport-br.com recebeu um convite para a selecao sub-alterna da Inglaterra pela primeira vez tempo 17 para o torneio juvenil em Portugal. Ao mesmo tempo, o atacante, devido a doenca grave, nao compareceu ao triunfante Campeonato Europeu Sub-17 masculino de 2010 pelos britanicos.
Zlatan Ibrahimovic https://zlatan-ibrahimovic.prostoprosport-br.com Bosnian pronunciation: [zlatan ibraxi?mo?it?]; genus. 3 October 1981, Malmo, Sweden) is a Swedish footballer who played as a striker. Former captain of the Swedish national team.
Luis Alberto Suarez Diaz https://luis-suarez.prostoprosport-br.com Uruguayan footballer, striker for Inter Miami and Uruguay national team. The best scorer in the history of the Uruguay national team. Considered one of the world’s top strikers of the 2010s
Jude Bellingham https://jude-bellingham.prostoprosport-br.com Futebolista ingles, meio-campista do clube espanhol Real Madrid e do Selecao da Inglaterra. Em abril de 2024, ele ganhou o premio Breakthrough of the Year do Laureus World Sports Awards. Ele se tornou o primeiro jogador de futebol a recebe-lo.
Thibaut Nicolas Marc Courtois https://thhibaut-courtois.prostoprosport-fr.com Footballeur belge, gardien de but du club espagnol du Real Madrid . Lors de la saison 2010/11, il a ete reconnu comme le meilleur gardien de la Pro League belge, ainsi que comme joueur de l’annee pour Genk. Triple vainqueur du Trophee Ricardo Zamora
Gareth Frank Bale https://garethbale.prostoprosport-br.com Jogador de futebol gales que atuou como ala. Ele jogou na selecao galesa. Ele se destacou pela alta velocidade e um golpe bem colocado. Artilheiro (41 gols) e recordista de partidas disputadas (111) na historia da selecao.
Robert Lewandowski https://robert-lewandowski.prostoprosport-br.com e um futebolista polones, atacante do clube espanhol Barcelona e capitao da selecao polonesa. Considerado um dos melhores atacantes do mundo. Cavaleiro da Cruz do Comandante da Ordem do Renascimento da Polonia.
Kevin De Bruyne https://kevin-de-bruyne.prostoprosport-br.com Futebolista belga, meio-campista do Manchester club City” e a selecao belga. Formado pelos clubes de futebol ”Ghent” e ”Genk”. Em 2008 iniciou sua carreira adulta, fazendo sua estreia no Genk.
Antoine Griezmann https://antoine-griezmann.prostoprosport-br.com Futebolista frances, atacante e meio-campista do Atletico de Madrid. Jogador e vice-capitao da selecao francesa, integrante da selecao – campea mundial 2018. Medalhista de prata no Europeu de 2016 e no Mundial de 2022.
Ederson Santana de Moraes https://edersonmoraes.prostoprosport-br.com Futebolista brasileiro, goleiro do clube Manchester City e da Selecao Brasileira . Participante do Campeonato Mundial 2018. Bicampeao de Portugal pelo Benfica e pentacampeao de Inglaterra pelo Manchester City.
Virgil van Dijk https://virgilvandijk.prostoprosport-br.com Futebolista holandes, zagueiro central, capitao do clube ingles Liverpool e capitao do a selecao holandesa.
1win казино – ваш путь к успеху, не упустите свой шанс!
1win казино – место, где рождаются победы, играйте и выигрывайте без ограничений!
1win казино: лучший выбор для азартных игр, начните игру прямо сейчас!
1win казино: ваш путь к легким деньгам, начните игру и выигрывайте крупные суммы!
1win казино: играйте и выигрывайте, начните игру и выигрывайте крупные суммы!
1win вход [url=https://populyarnoye-onlayn-kazino-belarusi.com/]1win вход[/url] .
Victor James Osimhen https://victor-osimhen.prostoprosport-br.com e um futebolista nigeriano que atua como atacante. O clube italiano Napoli e a selecao nigeriana.
1win казино: уникальные возможности для игроков
1win вход [url=https://xn—-7sbb2afcierdfbl.xn--90ais/]1win вход[/url] .
I’m not sure exactly why but this web site is loading very slow
for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?
I’ll check back later and see if the problem still exists.
Romelu Menama Lukaku Bolingoli https://romelulukaku.prostoprosport-br.com Futebolista belga, atacante do clube ingles Chelsea e da selecao belga . Por emprestimo, ele joga pelo clube italiano Roma.
Roberto Carlos da Silva Rocha https://roberto-carlos.prostoprosport-br.com Brazilian footballer, left back. He was also capable of playing as both a central defender and a defensive midfielder. World champion 2002, silver medalist at the 1998 World Championships.
Thomas Mueller https://thomasmueller.prostoprosport-br.com is a German football player who plays for the German Bayern Munich. Can play in different positions – striker, attacking midfielder. The most titled German footballer in history
Neymar da Silva Santos Junior https://neymar.prostoprosport-br.com e um futebolista brasileiro que atua como atacante, ponta e atacante. meio-campista do clube saudita Al-Hilal e da selecao brasileira. Considerado um dos melhores jogadores do mundo. O maior artilheiro da historia da Selecao Brasileira.
Jude Victor William Bellingham https://jude-bellingham.prostoprosport-cz.org anglicky fotbalista, zaloznik spanelskeho klubu Real Madrid a anglicky narodni tym. V dubnu 2024 ziskal cenu za prulom roku z Laureus World Sports Awards. Stal se prvnim fotbalistou, ktery ji obdrzel.
Профессиональные seo https://seo-optimizaciya-kazan.ru услуги для максимизации онлайн-видимости вашего бизнеса. Наши эксперты проведут глубокий анализ сайта, оптимизируют контент и структуру, улучшат технические аспекты и разработают индивидуальные стратегии продвижения.
Edson Arantes do Nascimento https://pele.prostoprosport-br.com Brazilian footballer, forward (attacking midfielder. Played for Santos clubs) and New York Cosmos. Played 92 matches and scored 77 goals for the Brazilian national team.
Erling Breut Haaland https://erling-haaland.prostoprosport-cz.org je norsky fotbalista, ktery hraje jako utocnik za Anglicky klub Manchester City a norska reprezentace. Rekordman anglicke Premier League v poctu golu za sezonu.
Kylian Mbappe Lotten https://kylian-mbappe.prostoprosport-cz.org Francouzsky fotbalista, utocnik Paris Saint-Germain a kapitan tymu francouzskeho tymu. 1. cervence 2024 se stane hracem spanelskeho klubu Real Madrid.
Harry Kane https://harry-kane.prostoprosport-cz.org dostal pozvanku do anglickeho tymu nezletilych jako prvni cas 17. na turnaj mladeze v Portugalsku. Utocnik se zaroven kvuli vazne nemoci neobjevil na triumfalnim mistrovstvi Evropy muzu do 17 let 2010 pro Brity.
Mohamed Salah https://mohamed-salah.prostoprosport-cz.org je egyptsky fotbalista, ktery hraje jako utocnik za anglictinu. klub Liverpool a egyptsky narodni tym. Povazovan za jednoho z nejlepsich fotbalistu na svete.
Kevin De Bruyne https://kevin-de-bruyne.prostoprosport-cz.org Belgicky fotbalista, zaloznik Manchesteru klub City” a belgicky narodni tym. Absolvent fotbalovych klubu „Ghent” a „Genk”. V roce 2008 zahajil svou karieru dospelych, debutoval v Genku.
Vinicius Jose Paixan de Oliveira Junior vinicius-junior.prostoprosport-cz.org bezne znamy jako Vinicius Junior je brazilsky a spanelsky fotbalista , utocnik klubu Real Madrid a brazilsky reprezentant.
Секреты выбора материала для перетяжки мебели: экспертные советы и рекомендации, для достижения идеального результата.
Модные тренды в перетяжке мебели: что выбрать в этом сезоне, которые поразят ваших гостей.
DIY перетяжка мебели: легкие и креативные способы обновления интерьера, для проявления вашей индивидуальности.
Почему перетяжка мебели становится все популярнее: основные преимущества и плюсы, которые вы оцените с первого взгляда.
Как выбрать подходящего мастера для перетяжки мебели: советы и рекомендации, чтобы ваша мебель выглядела идеально.
Перетяжка мебели в стиле минимализм: лаконичные идеи для интерьера, для оформления вашего дома в едином стиле.
Секреты перетяжки мебели в скандинавском стиле: как создать атмосферу комфорта, для оформления вашего интерьера в скандинавском духе.
Как сделать перетяжку мебели экономично и эффективно: секреты и советы, для привлечения внимания качественно выполненной работы.
Перетяжка мебели в провансальском стиле: романтичные идеи для вашего дома, которые принесут в ваш дом атмосферу тепла и ностальгии.
Какие детали учесть для перетяжки мебели в классическом стиле: изысканные и шикарные элементы, для оформления вашего интерьера в стиле элегантности.
Профессиональные секреты перетяжки мебели: как сделать работу максимально эффективной, для обновления вашего интерьера с минимальными затратами и максимальной выгодой.
перетяжка мебели в минске [url=https://instagram.com/peretyazhka.mebeli.bel/]перетяжка мебели в минске[/url] .
Lionel Messi https://lionel-messi.prostoprosport-cz.org je argentinsky fotbalista, utocnik a kapitan klubu MLS Inter Miami. , kapitan argentinske reprezentace. Mistr sveta, vitez Jizni Ameriky, vitez finale, olympijsky vitez. Povazovan za jednoho z nejlepsich fotbalistu vsech dob.
Bernardo Silva https://bernardo-silva.prostoprosport-cz.org Portugalsky fotbalista, zaloznik. Narozen 10. srpna 1994 v Lisabonu. Silva je povazovan za jednoho z nejlepsich utocnych zalozniku na svete. Fotbalista je povestny svou vytrvalosti a vykonem.
Antoine Griezmann https://antoine-griezmann.prostoprosport-cz.org Francouzsky fotbalista, utocnik a zaloznik za Atletico de Madrid. Hrac a vicekapitan francouzskeho narodniho tymu, clen tymu – mistr sveta 2018 Stribrny medailista z mistrovstvi Evropy 2016 a mistrovstvi sveta 2022.
Robert Lewandowski https://robert-lewandowski.prostoprosport-cz.org je polsky fotbalista, utocnik spanelskeho klubu Barcelona a kapitan polskeho narodniho tymu. Povazovan za jednoho z nejlepsich utocniku na svete. Rytir krize velitele polskeho renesancniho radu.
Pablo Martin Paez Gavira https://gavi.prostoprosport-cz.org Spanelsky fotbalista, zaloznik barcelonskeho klubu a spanelske reprezentace. Povazovan za jednoho z nejtalentovanejsich hracu sve generace. Ucastnik mistrovstvi sveta 2022. Vitez Ligy narodu UEFA 2022/23
Luka Modric https://luka-modric.prostoprosport-cz.org je chorvatsky fotbalista, stredni zaloznik a kapitan spanelskeho tymu. klub Real Madrid, kapitan chorvatskeho narodniho tymu. Uznavan jako jeden z nejlepsich zalozniku nasi doby. Rytir Radu prince Branimira. Rekordman chorvatske reprezentace v poctu odehranych zapasu.
Son Heung Min https://son-heung-min.prostoprosport-cz.org Jihokorejsky fotbalista, utocnik a kapitan anglickeho klubu Premier League Tottenham Hotspur a narodniho tymu Korejske republiky. V roce 2022 vyhral Zlatou kopacku Premier League.
Cristiano Ronaldo https://cristiano-ronaldo.prostoprosport-cz.org je portugalsky fotbalista, utocnik, kapitan Saudske Arabie klubu An-Nasr a portugalskeho narodniho tymu. Mistr Evropy. Povazovan za jednoho z nejlepsich fotbalistu vsech dob. Nejlepsi strelec v historii fotbalu podle IFFIS a ctvrty podle RSSSF
Pedro Gonzalez Lopez https://pedri.prostoprosport-cz.org lepe znamy jako Pedri, je spanelsky fotbalista, ktery hraje jako utocny zaloznik. za Barcelonu a spanelskou reprezentaci. Bronzovy medailista z mistrovstvi Evropy 2020 a zaroven nejlepsi mlady hrac tohoto turnaje.
Alison Ramses Becker https://alisson-becker.prostoprosport-cz.org Brazilsky fotbalista nemeckeho puvodu, brankar klubu Liverpool a brazilsky narodni tym. Je povazovan za jednoho z nejlepsich brankaru sve generace a je znamy svymi vynikajicimi zakroky, presnosti prihravek a schopnosti jeden na jednoho.
Rodrigo Silva de Goiz https://rodrygo.prostoprosport-cz.org Brazilsky fotbalista, utocnik Realu Madrid a brazilskeho narodniho tymu. V breznu 2017 byl Rodrigo povolan do narodniho tymu Brazilie U17 na zapasy Montague Tournament.
Karim Benzema https://karim-benzema.prostoprosport-cz.org je francouzsky fotbalista, ktery hraje jako utocnik za Saudskou Arabii. Arabsky klub Al-Ittihad. Hral za francouzsky narodni tym, za ktery odehral 97 zapasu a vstrelil 37 branek. V 17 letech se stal jednim z nejlepsich hracu rezervy, nastrilel tri desitky golu za sezonu.
Thibaut Nicolas Marc Courtois https://thibaut-courtois.prostoprosport-cz.org Belgicky fotbalista, brankar spanelskeho klubu Real Madrid . V sezone 2010/11 byl uznan jako nejlepsi brankar v belgicke Pro League a take hrac roku pro Genk. Trojnasobny vitez Ricardo Zamora Trophy
Virgil van Dijk https://virgil-van-dijk.prostoprosport-cz.org Nizozemsky fotbalista, stredni obrance, kapitan anglickeho klubu Liverpool a kapitan nizozemskeho narodniho tymu.
Bruno Guimaraes Rodriguez Moura https://bruno-guimaraes.prostoprosport-cz.org Brazilsky fotbalista, defenzivni zaloznik Newcastlu United a Brazilsky narodni tym. Vitez olympijskych her 2020 v Tokiu.
Toni Kroos https://toni-kroos.prostoprosport-cz.org je nemecky fotbalista, ktery hraje jako stredni zaloznik za Real Madrid a nemecky narodni tym. Mistr sveta 2014. Prvni nemecky hrac v historii, ktery sestkrat vyhral Ligu mistru UEFA.
Активируйте путь к лучшей версии себя –
кликните по линку на %D0%9E%D0%9F%D0%A1%D0%A3%D0%98%D0%9C%D0%9E%D0%9B%D0%9E%D0%93
Toni Kroos https://toni-kroos.prostoprosport-cz.org je nemecky fotbalista, ktery hraje jako stredni zaloznik za Real Madrid a nemecky narodni tym. Mistr sveta 2014. Prvni nemecky hrac v historii, ktery sestkrat vyhral Ligu mistru UEFA.