Okategoriserade

EN VECKA SENARE

Det blir bättre!Exakt NU för exakt en vecka sedan tog livet en helt oväntad vändning.
En härlig, solig, glad sensommarkväll skulle spenderas på dinnerdejt med Mattias, i Roger & Sofies sällskap.
Istället förvandlades kvällen och efterföljande tid till en morfinstinn mardröm, tack vare en cykel, en väska och tidsbrist.
Det hade jag aldrig kunnat vänta mig, jag som just börjat på ny arbetsplats och samtidigt skulle avsluta min Mastersutbildning.
Efter sommarens sjukskrivning var jag på väg uppåt, framåt igen! Och sedan…tvärstopp i dubbel bemärkelse.
Nu har det gått en vecka och jag tänker fortfarande att jag har haft änglavakt.
Trots att käken är av, jag är svullen och sårig och trots att jag har förlorat nästan hälften av mina tänder så är jag ändå glad och jäkligt tacksam!
Omfattande käkkirurgi och lång återhämtningsprocess i all ära, …men det kunde varit värre!
Mitt i den misär som vi befunnit oss i under denna första vecka finns det ändå ljus, mod och hopp.
Utan dig, MATTIAS, och er Birgit, Linda, Sofie, Tina, Robin,  Nicole, Lars, Kerstin, Sofie & Roger, Sara, Azi och alla ni andra, så hade jag inte känt mig så stärkt, så energifylld och så optimistisk.
Så TACK!
Ni lyfter mig. Oss!
Det är ovärderligt.
Ni gör att det blir bättre.
Och det blir det!
Bättre! <3

55 354 reaktioner på ”EN VECKA SENARE

  1. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too excellent.
    I really like what you have acquired here, really like what you’re saying and the way in which you say it.

    You make it entertaining and you still take care of to keep it smart.
    I can not wait to read much more from you.
    This is actually a wonderful website.

Kommentarer är stängda.