Okategoriserade

EN VECKA SENARE

Det blir bättre!Exakt NU för exakt en vecka sedan tog livet en helt oväntad vändning.
En härlig, solig, glad sensommarkväll skulle spenderas på dinnerdejt med Mattias, i Roger & Sofies sällskap.
Istället förvandlades kvällen och efterföljande tid till en morfinstinn mardröm, tack vare en cykel, en väska och tidsbrist.
Det hade jag aldrig kunnat vänta mig, jag som just börjat på ny arbetsplats och samtidigt skulle avsluta min Mastersutbildning.
Efter sommarens sjukskrivning var jag på väg uppåt, framåt igen! Och sedan…tvärstopp i dubbel bemärkelse.
Nu har det gått en vecka och jag tänker fortfarande att jag har haft änglavakt.
Trots att käken är av, jag är svullen och sårig och trots att jag har förlorat nästan hälften av mina tänder så är jag ändå glad och jäkligt tacksam!
Omfattande käkkirurgi och lång återhämtningsprocess i all ära, …men det kunde varit värre!
Mitt i den misär som vi befunnit oss i under denna första vecka finns det ändå ljus, mod och hopp.
Utan dig, MATTIAS, och er Birgit, Linda, Sofie, Tina, Robin,  Nicole, Lars, Kerstin, Sofie & Roger, Sara, Azi och alla ni andra, så hade jag inte känt mig så stärkt, så energifylld och så optimistisk.
Så TACK!
Ni lyfter mig. Oss!
Det är ovärderligt.
Ni gör att det blir bättre.
Och det blir det!
Bättre! <3

55 354 reaktioner på ”EN VECKA SENARE

  1. Howdy! This post couldn’t be written much better! Looking through this post reminds me of my previous roommate!
    He always kept preaching about this. I am going to send this
    post to him. Fairly certain he’s going to have a good read.
    I appreciate you for sharing!

  2. I think this is one of the most significant info for me.
    And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general things, The website style is perfect, the articles is really nice
    : D. Good job, cheers

Kommentarer är stängda.