Ja, kära jag.
Kära nå´n.
2019 som skulle vara ett svinbra år blev istället ett massivt, tungt slit-och-skitår. Hur kommer detta sig, där ändå en hel del av mina önskningar infriades? Bland annat kom jag ju äntligen in på min efterlängtade Steg 1-utbildning i grundläggande psykoterapi och jag fick resa och skapa guldkant på tillvaron för både mig själv och andra!
Allt det som borde få mitt hjärta att sjunga…
Så hur illa kan det då ha varit?
Jo, samtidigt som jag strösslade livet med glitter, så lyckades jag knappt skriva alls (vilket är min personliga egenterapi) och inte heller fix i köket med mat och bak (vilket är min andra form av egenterapi).
Jag har inte haft vare sig lust, ork eller tid.
Och det står ju för något.
Januari 2019 startade på topp. Jag var ganska hungrig och sugen på att gå utbildningen som jag längtat efter i över fem år. Snabbt så ställde det till sig för mig med en krock mellan arbetsgivaren och Försäkringskassan, med mig däremellan. Redan här började min bitterhet bubbla i bröstet. ((Arbetsgivaren tyckte att jag får avhandla mina kompetenshöjande studier på fritiden och Försäkringskassan tänkte absolut att jag skulle göra det inom ramen för min arbetstid eftersom jag fortfarande är deltidssjukskriven (25%) och då förväntas vila.))
Som socialarbetare ligger man inte inne med någon fet lön, och Lunds kommun är nog en av de lägst betalda kommunerna överlag, speciellt nog om man som jag är trogen anställd sedan många, många år. Dålig lön och inga utvecklingsmöjligheter är en dålig kombination för att bibehålla nöjda anställda. Men jag ville gå utbildningen för min egen skull och satte mig i båten trots att jag visste att den skulle ut på djupt vatten.
Riktigt djupt.
Redan i april-maj började orken tryta på allvar. Jag opererades i käken ungefär samtidigt – en lyckad operation på alla vis, men hela processen kändes samtidigt så oerhört seg. Hur lång tid kan det egentligen ta att bli drägligt rehabiliterad från en olycka?
Sex år…and counting.
Sommaren bjöd på semestrar, utlandsresor, konserter, studenter.
I retrospekt känns det som ett rasande tempo.
Det var det nog inte.
Men så kändes det.
Hösten då? En evighetslång uppförsbacke.
För första gången på säkert 20 år känner jag mig bottenlöst trött, utslagen, ledsen, totalt under isen.
Deprimerad? Möjligen.
Efter många års sjukskrivning är ekonomin kaos.
Och sämre blev den precis när jag skulle gå på ledighet och jag fick veta att arbetsgivaren betalat ut ”för mycket lön”.
Igen.
Och jag blir återbetalningsskyldig.
Igen.
Trots att jag gjort vad jag skulle med sjukintyg och annat.
Igen.
Min tilltro till att vändningen kommer är tvärdöd.
Den är liksom redan begravd och nersköljd med gravöl.
Tack och godnatt och fram med gravstenen.
”Här inunder vilar inte Jennifers kropp utan Jennifers hopp
Som har lämnat oss i stor sorg och saknad.
Kvar finns en torrt, grånande skal som fortfarande älskar popcorn
Men som i övrigt är en blek skugga av vad som var en rätt kul kärring!
Hejdå, Hoppet! Må du vila i frid.”
Så. Hoppet är borta.
Men acceptansen vill inte infinna sig.
Acceptansen kring att jag antagligen aldrig kommer att jobba heltid, alltså. Acceptansen om att min ekonomiska situation är botten.
Acceptansen att jag behöver hitta andra vägar – men kanske inte orkar.
I samma veva har jag gått och blivit mogen tant.
Klimakteriet har infunnit sig. Det är inget som det verkar skrivas nå´t nämnvärt om har jag förstått efter att ha finkammat nätet.
För min del känns det inte främmande.
Det är ju en del av livet.
Värmevallningar, en kropp som förändras, sömnproblem, humörsvängningar, daglig irritation…
Samtidigt har jag förstått att allt det här även kan vara ett resultat av alltför lång användning av alltför hög dos av min underbara smärtlindrande medicin, Gabapentin!
Vad är hönan, vad är ägget?
Ett blodprov kan visa det och ett blodprov är taget.
Resultatet kom idag och visade att JA.
Klimakteriet är här.
Välkommen, värmevallningar och sömnlöshet! 🙂
Nu vet jag i alla fall vad det beror på.
Naturliga orsaker.
Livets gång.
Kära Jag.
Vad kan jag göra annorlunda 2020?
Jag vet alltför väl vad som inte har fungerat, speciellt efter att ha skrivit den här bedrövliga årskrönikan.
Vissa saker kan jag inte råda över.
Andra kan jag.
Jag förstår hur jag återigen har bränt mitt ljus i båda ändar – och hur jag kommer att fortsätta göra det till i juni när utbildningen är slut.
Och se´n?
Ljusare tider!
Så! Vad är planen?
2020 ska jag:
1. Genomlida vårens jobb/utbildning/fortsatta läkarbesök
2. Frigöra mig!
Vad det betyder och hur jag ska lyckas med det är en annan historia.
En historia som redan har börjat skrivas.
Jag kan säga att den helt klart är mer lovande än någonsin förr!
Och sakta, sakta känns det nog ändå som ett nytt litet glimrande korn av hopp har fötts…


buying prescription drugs in mexico mexican border pharmacies shipping to usa mexico pharmacies prescription drugs
https://mexicanph.shop/# buying prescription drugs in mexico
mexican rx online [url=https://mexicanph.shop/#]mexican rx online[/url] buying from online mexican pharmacy
mexican pharmacy medicine in mexico pharmacies mexico pharmacy
adasdas
mexico pharmacies prescription drugs mexican drugstore online mexican pharmacy
Seriously all kinds of very good advice.
mail order pharmacies canada online pharmacy canadian government approved pharmacies
Whoa quite a lot of amazing facts.
online medicine tablets shopping https://canadiantabsusa.com/ canada pharmaceuticals
buying prescription drugs in mexico mexico drug stores pharmacies mexico drug stores pharmacies
en ucuz sohbet hattı sitesini görmeniz gerek
pharmacies in mexico that ship to usa [url=https://mexicanph.com/#]medicine in mexico pharmacies[/url] best online pharmacies in mexico
ST666
buying prescription drugs in mexico mexico drug stores pharmacies mexican mail order pharmacies
Hello to every one, the contents existing at this web page are actually amazing for people knowledge, well,
keep up the nice work fellows. https://Bookmarkloves.com/story18403480/energ%C3%ADa-y-sistemas
Terrific info. Thanks a lot.
canadian pharmacies-24h online pharmacy india canadian drugstore reviews
Kudos, Wonderful stuff!
drug prices comparison https://northwestpharmacylabs.com/ online pharmacy viagra
buying from online mexican pharmacy mexico pharmacies prescription drugs mexico drug stores pharmacies
purple pharmacy mexico price list medicine in mexico pharmacies buying prescription drugs in mexico
buying prescription drugs in mexico online purple pharmacy mexico price list mexican rx online
Siteniz çok güzel
Harika bir yazı
Çok öğretici olmuş.
Emeğinize sağlık hocam.wrjmbngtahnvyfpkwwq
very good jon bro. very useful cute
https://madrasah.info/index.php/User:GregoryRignall
Wow that was odd. I just wreote an extremely long comment but
after I clicked submit my comment didn’t appear.
Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just
wanted to say superb blog!
Also visit myy web-site: işitme cihazı fiyatları 2024
tadalafil buy online tadalafil 5mg cheap cialis pills 40mg
best mexican online pharmacies purple pharmacy mexico price list mexican drugstore online
good people doing good work. thanks
pharmacies in mexico that ship to usa [url=https://mexicanph.com/#]mexican online pharmacies prescription drugs[/url] mexican online pharmacies prescription drugs
https://krivabas.webtalk.ru/viewtopic.php?id=1152#p2538
medicine in mexico pharmacies reputable mexican pharmacies online mexican online pharmacies prescription drugs
mexico drug stores pharmacies [url=https://mexicanph.shop/#]mexican online pharmacies prescription drugs[/url] mexican drugstore online
Wow loads of excellent advice!
online canadian pharcharmy https://sopharmsn.com/ cialis generic pharmacy online
mexican border pharmacies shipping to usa mexican online pharmacies prescription drugs medication from mexico pharmacy
générique de viagra roman vs viagra price viagra tesco
7/24 Canlı Dert Köşesi Tüm operatör ve sabit hatlar için standarttır.
buying from online mexican pharmacy reputable mexican pharmacies online pharmacies in mexico that ship to usa
buying from online mexican pharmacy buying prescription drugs in mexico mexican rx online
mexico drug stores pharmacies buying prescription drugs in mexico mexico drug stores pharmacies
sls rules tadalafil cialis medicine price tadalafil prix algerie
http://mexicanph.com/# mexican border pharmacies shipping to usa
best online pharmacies in mexico [url=https://mexicanph.com/#]mexican rx online[/url] best online pharmacies in mexico
reputable mexican pharmacies online mexico drug stores pharmacies buying prescription drugs in mexico
very good jon mate. very useful to me cute
Hi theге! I knoԝ this іs somewhat off topic but I waѕ wonderinng if yyou knew whre I coᥙld
locate a captcha plugin fοr my comment f᧐rm? I’m uѕing the same bkog platform ɑs уours and I’m having problemѕ finding one?
Thɑnks a lot!
My page :: beli viewer youtube
mexican pharmacy pharmacies in mexico that ship to usa buying prescription drugs in mexico
mexican online pharmacies prescription drugs [url=https://mexicanph.com/#]mexican pharmacy[/url] mexico pharmacies prescription drugs
http://guryevsk.forum24.ru/?1-12-0-00000267-000-0-0-1706616829
pharmacies in mexico that ship to usa [url=http://mexicanph.com/#]mexico pharmacies prescription drugs[/url] mexico drug stores pharmacies
https://mexicanph.shop/# best online pharmacies in mexico
mexican rx online
https://forum.sportmashina.com/index.php?threads/istorija-zhanra-chillout.4902/
mexican online pharmacies prescription drugs best mexican online pharmacies pharmacies in mexico that ship to usa
homefronttoheartland.com
나는 폐하가 배부르고 자신을 지원하며 자신에게 너무 말도 안되는 말을했다고 말했습니다.
medicine in mexico pharmacies mexico pharmacy medicine in mexico pharmacies