Ja, kära jag.
Kära nå´n.
2019 som skulle vara ett svinbra år blev istället ett massivt, tungt slit-och-skitår. Hur kommer detta sig, där ändå en hel del av mina önskningar infriades? Bland annat kom jag ju äntligen in på min efterlängtade Steg 1-utbildning i grundläggande psykoterapi och jag fick resa och skapa guldkant på tillvaron för både mig själv och andra!
Allt det som borde få mitt hjärta att sjunga…
Så hur illa kan det då ha varit?
Jo, samtidigt som jag strösslade livet med glitter, så lyckades jag knappt skriva alls (vilket är min personliga egenterapi) och inte heller fix i köket med mat och bak (vilket är min andra form av egenterapi).
Jag har inte haft vare sig lust, ork eller tid.
Och det står ju för något.
Januari 2019 startade på topp. Jag var ganska hungrig och sugen på att gå utbildningen som jag längtat efter i över fem år. Snabbt så ställde det till sig för mig med en krock mellan arbetsgivaren och Försäkringskassan, med mig däremellan. Redan här började min bitterhet bubbla i bröstet. ((Arbetsgivaren tyckte att jag får avhandla mina kompetenshöjande studier på fritiden och Försäkringskassan tänkte absolut att jag skulle göra det inom ramen för min arbetstid eftersom jag fortfarande är deltidssjukskriven (25%) och då förväntas vila.))
Som socialarbetare ligger man inte inne med någon fet lön, och Lunds kommun är nog en av de lägst betalda kommunerna överlag, speciellt nog om man som jag är trogen anställd sedan många, många år. Dålig lön och inga utvecklingsmöjligheter är en dålig kombination för att bibehålla nöjda anställda. Men jag ville gå utbildningen för min egen skull och satte mig i båten trots att jag visste att den skulle ut på djupt vatten.
Riktigt djupt.
Redan i april-maj började orken tryta på allvar. Jag opererades i käken ungefär samtidigt – en lyckad operation på alla vis, men hela processen kändes samtidigt så oerhört seg. Hur lång tid kan det egentligen ta att bli drägligt rehabiliterad från en olycka?
Sex år…and counting.
Sommaren bjöd på semestrar, utlandsresor, konserter, studenter.
I retrospekt känns det som ett rasande tempo.
Det var det nog inte.
Men så kändes det.
Hösten då? En evighetslång uppförsbacke.
För första gången på säkert 20 år känner jag mig bottenlöst trött, utslagen, ledsen, totalt under isen.
Deprimerad? Möjligen.
Efter många års sjukskrivning är ekonomin kaos.
Och sämre blev den precis när jag skulle gå på ledighet och jag fick veta att arbetsgivaren betalat ut ”för mycket lön”.
Igen.
Och jag blir återbetalningsskyldig.
Igen.
Trots att jag gjort vad jag skulle med sjukintyg och annat.
Igen.
Min tilltro till att vändningen kommer är tvärdöd.
Den är liksom redan begravd och nersköljd med gravöl.
Tack och godnatt och fram med gravstenen.
”Här inunder vilar inte Jennifers kropp utan Jennifers hopp
Som har lämnat oss i stor sorg och saknad.
Kvar finns en torrt, grånande skal som fortfarande älskar popcorn
Men som i övrigt är en blek skugga av vad som var en rätt kul kärring!
Hejdå, Hoppet! Må du vila i frid.”
Så. Hoppet är borta.
Men acceptansen vill inte infinna sig.
Acceptansen kring att jag antagligen aldrig kommer att jobba heltid, alltså. Acceptansen om att min ekonomiska situation är botten.
Acceptansen att jag behöver hitta andra vägar – men kanske inte orkar.
I samma veva har jag gått och blivit mogen tant.
Klimakteriet har infunnit sig. Det är inget som det verkar skrivas nå´t nämnvärt om har jag förstått efter att ha finkammat nätet.
För min del känns det inte främmande.
Det är ju en del av livet.
Värmevallningar, en kropp som förändras, sömnproblem, humörsvängningar, daglig irritation…
Samtidigt har jag förstått att allt det här även kan vara ett resultat av alltför lång användning av alltför hög dos av min underbara smärtlindrande medicin, Gabapentin!
Vad är hönan, vad är ägget?
Ett blodprov kan visa det och ett blodprov är taget.
Resultatet kom idag och visade att JA.
Klimakteriet är här.
Välkommen, värmevallningar och sömnlöshet! 🙂
Nu vet jag i alla fall vad det beror på.
Naturliga orsaker.
Livets gång.
Kära Jag.
Vad kan jag göra annorlunda 2020?
Jag vet alltför väl vad som inte har fungerat, speciellt efter att ha skrivit den här bedrövliga årskrönikan.
Vissa saker kan jag inte råda över.
Andra kan jag.
Jag förstår hur jag återigen har bränt mitt ljus i båda ändar – och hur jag kommer att fortsätta göra det till i juni när utbildningen är slut.
Och se´n?
Ljusare tider!
Så! Vad är planen?
2020 ska jag:
1. Genomlida vårens jobb/utbildning/fortsatta läkarbesök
2. Frigöra mig!
Vad det betyder och hur jag ska lyckas med det är en annan historia.
En historia som redan har börjat skrivas.
Jag kan säga att den helt klart är mer lovande än någonsin förr!
Och sakta, sakta känns det nog ändå som ett nytt litet glimrande korn av hopp har fötts…


Cheap generic Viagra online: buy viagra online – Cheapest Sildenafil online
pontoon boat brands https://medium.com/@bouchardju35/best-pontoon-boat-brands-for-buy-in-2024-fdc20e9d972a
Hi, just required you to know I he added your site to my Google bookmarks due to your layout. But seriously, I believe your internet site has 1 in the freshest theme I??ve came across.Seo Hizmeti Skype : live:by_umut
https://tadalafiliq.com/# cialis for sale
Thank you great post. Hello Administ .Seo Hizmeti Skype : live:by_umut
Cialis over the counter: cialis best price – Buy Cialis online
Thank you great posting about essential oil. Hello Administ .Seo Hizmeti Skype : live:by_umut
sildenafil online: cheapest viagra – Viagra online price
[URL=rkiyosaki.ru/discussion/8833/ ]купить диплом геодезиÑта[/URL] – Это способ достать официальный документ о окончании образовательного учреждения. Свидетельство раскрывает двери к новым карьерным перспективам и профессиональному росту.
sandyterrace.com
이것을보고 Fang Jifan은 ”어때요 … 폐하, 그의 9 개 씨족을 추방하지 않겠습니까? ”라고 말했습니다.
Tadalafil Tablet: cialis best price – Generic Cialis price
http://sildenafiliq.com/# Cheap generic Viagra
qiyezp.com
”그는 바람둥이…” 내시는 주공에게 말했다.
best sailboat for beginners https://twitter.com/bestsailboat
Kocaeli Web Tasarım Hizmetlerini Kocaeli Dijitalde deneyimleyin
Generic Cialis price: cialis without a doctor prescription – Generic Tadalafil 20mg price
bowrider boat brands https://medium.com/@bouchardju35/best-bowrider-boat-brands-to-buy-07cd408789f7
Viagra without a doctor prescription Canada: buy viagra here – Sildenafil 100mg price
Viagra without a doctor prescription Canada: buy viagra online – buy Viagra online
http://kamagraiq.shop/# buy Kamagra
buy kamagra online usa: Kamagra Oral Jelly Price – Kamagra 100mg price
Buy Tadalafil 10mg: tadalafil iq – cheapest cialis
http://tadalafiliq.shop/# Tadalafil Tablet
Kamagra tablets: Sildenafil Oral Jelly – buy Kamagra
Thank you for content. Area rugs and online home decor store. Hello Administ . Seo Hizmeti Skype : live:by_umut
Thank you for great content. Hello Administ. Seo Hizmeti Skype : live:by_umut
Hello! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Seo Hizmeti Skype : live:by_umut
Good info. Lucky me I reach on your website by accident, I bookmarked it. Seo Hizmeti Skype : live:by_umut
how muc many
Мы рекомендуем посетить веб-сайт https://telegra.ph/Luchshie-prikormki-dlya-lovli-shchuki-v-2024-godu-03-31.
Кроме того, не забудьте добавить сайт в закладки: [url=https://telegra.ph/Luchshie-prikormki-dlya-lovli-shchuki-v-2024-godu-03-31]https://telegra.ph/Luchshie-prikormki-dlya-lovli-shchuki-v-2024-godu-03-31[/url]
Tadalafil price: cheapest cialis – Cheap Cialis
https://sildenafiliq.com/# buy viagra here
scam
lost money
scam
lost money
lost money
scam
Viagra tablet online: generic ed pills – Buy generic 100mg Viagra online
freeflowincome.com
Xiao Jing은 Hongzhi 황제 옆에 서서 ”드래그 아웃”이라고 히스테리하게 외쳤습니다.
Hello! I could have sworn I’ve been to this site before bbut affter looking at spme of
the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely pleased I stumbled upon it and I’ll be bookmarking it and checkinmg bachk regularly!
Alsoo visit my webpage; çerçeveli tablo
lost money
Viagra without a doctor prescription Canada [url=http://sildenafiliq.xyz/#]best price on viagra[/url] Sildenafil Citrate Tablets 100mg
super kamagra: kamagra best price – Kamagra Oral Jelly
Мы рекомендуем посетить веб-сайт https://telegra.ph/Luchshie-internet-magaziny-rybolovnyh-snastej-03-31.
Кроме того, не забудьте добавить сайт в закладки: [url=https://telegra.ph/Luchshie-internet-magaziny-rybolovnyh-snastej-03-31]https://telegra.ph/Luchshie-internet-magaziny-rybolovnyh-snastej-03-31[/url]
cheap kamagra: Sildenafil Oral Jelly – kamagra
sandyterrace.com
Liu Jian은 얼고 입술을 깨물고 잠시 후 ”계속 알려주세요. ”라고 말했습니다.
http://sildenafiliq.com/# cheap viagra
I am truly thankful to the owner of this web site who has shared this fantastic piece of writing at at this place.
I just like the helpful information you provide in your articles