Oftast är jag både ödmjuk, vänlig, empatisk, inkännande och allmänt filantropisk, kanske nästan till den grad att det stör. Jag älskar människor, nämligen! Mänskligheten i individen så att säga. Ibland är jag nog till och med lite naiv, när jag vill tro gott om alla. För all del. Fast hellre det än tvärtom. Jag tror att det är helt nödvändigt åtminstone om man har ett jobb som mig, där det krävs att jag lånar ut min tilltro genom att agera ställföreträdande hopp när de söndriga själarna jag möter tappat sin tro på allt. Då krävs det både genuin välvilja och ibland även lite stenhårt önsketänkande om att människans benägenhet till bot, bättring och förändring övervinner allt.
Ikväll är det annorlunda. Ikväll har den mörka sidan fått ta lite väl stor plats. I stunden, när jag lyssnar på mina medmänniskors berättelser, infinner sig inget annat än förmedlad medkänsla, det fina ställföreträdande hoppet och handlingskraftigt agerande. Jag säger rätt saker, jag analyserar rätt, jag agerar rationellt och strategiskt, allt till gagn för personen jag förväntas hjälpa.
Utåt sett är jag en självsmörjande och välfungerande kugg i det stora maskineriet. En sällan felande komponent om jag får säga det själv. Men ibland kommer den åt mig… Insikten. Sanningen. Fan. Den skaver och stör! Var inte människan i grunden god? Att alla innerst inne har en kärna av något ljust. Eller vad är det jag brukar höra mig själv säga?
Under de senaste dagarna har mina öron hört för mycket osorterad ondska och sällan skådad grymhet och ibland orkar jag bara inte tänka på och lyfta fram allt det där goda och bra och fina som jag påstår finns i alla. Jag orkar bara inte med det! Man kan nog kalla det ett tillfälligt avbrott i min annars så positiva människosyn. Varför finns det så mycket ondska i världen?
Just nu har jag släppt loss tankarna på att det faktiskt visst det finns människor på denna jord som faktiskt visst är vidriga, fula och allmänt fruktansvärda. Kalla dem psykopater eller galningar om du vill. Terrorister rentav? Du förstår, terrorister behöver inte vara organiserade i grupp – de existerar även bakom de vanliga folkhemmens låsta dörrar och tillhör ingen specifik religion, etnicitet eller kultur. De bara är. Fula. Hemska. Onda. Okej, kanske inte rakt igenom men ändå. De är terrorister på individnivå med sin partner och barn som gisslan, offer och mål. Dessa förtappade personer får faktiskt mig att vackla lite i tron på människan. Och kanske även på mig själv och min självkontroll. 😬
Som tur är hittar jag snabbt balansen igen. Tillbaka i sadeln! Högt däruppe andas jag fritt och lätt och tänker åter igen att människan i grunden är en god varelse. Och bara vetskapen om att jag snart är tillbaka i mitt tänk igen gör allt lättare att bära.
Men det får bli imorgon. Inatt ska jag fan unna mig att tänka elaka, hemska tankar om hämnd och vedergällning och straff och konsekvenser. Om upprättelse för alla dessa utsatta personer jag får förmånen att träffa och som – trots skuld och skam – väljer att dela sina berättelser med mig i någon sorts skör förhoppning om att det ska bli bättre för dem. Livet.
Länk till en…Symbolisk visa. ⭐️
— Tankar —
Tillfälligt avbrott.
2016-01-14

https://lisinopril.top/# 50 mg lisinopril
can you buy prednisone in canada prednisone 200 mg tablets 5mg prednisone
http://stromectol.fun/# stromectol price
ivermectin 10 ml: price of ivermectin – ivermectin price comparison
http://lisinopril.top/# lisinopril 10 mg over the counter
lasix furosemide 40 mg Over The Counter Lasix generic lasix
cheap prednisone 20 mg: where to buy prednisone without prescription – buy prednisone from canada
https://amoxil.cheap/# amoxicillin for sale online
amlodipine price norvasc drug buy amlodipine pills for sale
buy zovirax generic acyclovir tablet buy zyloprim without prescription
purchase amoxicillin online without prescription amoxicillin 825 mg buy amoxil
generic amoxicillin over the counter: amoxicillin cephalexin – amoxicillin 250 mg
amoxicillin cost australia: amoxicillin without a doctors prescription – amoxicillin 500mg price in canada
https://stromectol.fun/# ivermectin 400 mg brands
sm-slot.com
즉시 그는 ”좋아요, 청가는 여전히 장점이 있습니다. ”라고 말했습니다.
acyclovir buy online order generic acyclovir 800mg allopurinol online buy
lisinopril 20 zestoretic medication lisinopril 18 mg
http://stromectol.fun/# buy ivermectin pills
lisinopril 10mg online: zestril 20 mg price in india – lisinopril 20 mg
generic prednisone online: prednisone price australia – online prednisone 5mg
furosemide 100 mg Buy Lasix furosemide 100mg
https://furosemide.guru/# lasix side effects
https://lisinopril.top/# zestoretic 20 12.5
zestril 5mg generic buy lisinopril without a prescription lisinopril 10mg brand
can you purchase amoxicillin online: amoxicillin 500 mg where to buy – amoxicillin online purchase
lisinopril 20mg tablets price lisinopril cost uk price of zestril 30 mg
lasix furosemide: Buy Lasix No Prescription – lasix generic
https://furosemide.guru/# lasix side effects
http://buyprednisone.store/# prednisone canada
Your writing is like a gentle breeze, refreshing and uplifting. We’re big fans of your blog from Asheville!
ivermectin 6 mg tablets: stromectol cvs – ivermectin 50 mg
https://furosemide.guru/# furosemide 100 mg
amoxicillin generic amoxicillin 500mg without prescription order amoxicillin 500mg
prednisone 5mg coupon: order prednisone – prednisone 20mg capsule
Your blog is a sanctuary of wisdom and inspiration. We’re grateful readers from Asheville!
Your blog is a ray of sunshine in the online world. We’re big fans from Asheville!
http://lisinopril.top/# lisinopril 104
lasix 20 mg Buy Lasix generic lasix
buy lasix online: Over The Counter Lasix – furosemida
https://amoxil.cheap/# price for amoxicillin 875 mg
lasix pills: Over The Counter Lasix – generic lasix
order prinivil sale cheap lisinopril 5mg buy lisinopril 5mg generic
order rosuvastatin 20mg sale rosuvastatin 10mg ca buy zetia medication
Your writing is like a beacon of light in the darkness, guiding us towards knowledge and understanding. Asheville appreciates your blog!
buy stromectol stromectol 3 mg ivermectin 3mg tab
Your blog is a sanctuary of wisdom and inspiration. We’re grateful readers from Asheville!
http://amoxil.cheap/# can you purchase amoxicillin online
amoxicillin online without prescription: can i purchase amoxicillin online – amoxicillin for sale
how to get rosuvastatin without a prescription rosuvastatin 10mg over the counter zetia sale
https://amoxil.cheap/# buy amoxicillin online uk